Zeman vymyslel zajímavý pojem: preventivní demonstrace

repro: TV Barrandov

Prezident Zeman vystoupil 10. 5. ve svém oblíbeném pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Představa, že by byl snad týden co týden ochoten čelit otázkám nějakého skutečného moderátora, je dost sci-fi, ale nevadí. Když se někdo může vypovídat, dozvíme se aspoň něco, už jsme si zvykli.

Soukup se také ptal na demonstrace za nezávislou justici, které již dvě proběhly za hojné účasti. Tentokrát oceňujeme, že si jich na TV Barrandov všimli, což u některých soukromých televizí není samozřejmé.

Ocenit musíme pro jednou také Zemana, který si odpustil nejhorší jízlivosti, dokonce k tomuto tématu všechny.

Řekl: „Dokud si ti demonstrující nenavlečou žluté vesty, nezačnou zapalovat auta a rozbíjet a vykrádat výlohy, je všechno v pořádku. Jsme svobodná společnost a každý má právo demonstrovat. Na druhé straně se někdy ptám, za co nebo proti čemu ti lidé demonstrují. Ta Marie Benešová je ve funkci týden, a tedy nemohla udělat nic dobrého ani nic zlého. Tak bych počkal, až co provede, a podle toho bych případně demonstroval.“

Pak pokračoval: „Já bych, pane Soukupe, pro oživení naší diskuze, nám nabídl jeden typ demonstrací, a to je takzvaná demonstrace preventivní. Tady se nedemonstruje proti něčemu, ale co kdyby náhodou něco bylo.“

Preventivní demonstrace není úplně špatný pojem. Jen se asi budeme lišit v tom hodnocení. V některých případech, pokud existuje nějaká reálná hrozba, je to zřejmě nejlepší myslitelný typ protestu. Kdyby na pohromu došlo, musely by se konat takzvané „demonstrace následné“, což by byl už jen pláč nad rozlitým mlékem a v podstatě zoufalé výkřiky, že my jsme to přece říkali. To už nemá velký smysl.

Řada demonstrací v minulosti byla preventivní, dokonce včetně těch v listopadu 1989, protože komunisté byli sice zkompromitovaní, ale už se mohlo trochu víc cestovat a vtipkovat a perestrojka chtěla jen trochu vylepšit, tak proč hysterčit na ulici, když je hlavně potřeba poctivě pracovat.

Andrej Babiš je také kompromitován a hrozí mu postavení před soud a najednou se vymění ministr spravedlnosti. Asi jako se v pravý okamžik provedla reorganizace krajského úřadu, když se tam mělo jednat o Babišově střetu zájmů. Vždycky to nějak záhadně vyšlo na ten pravý okamžik.

Takže děkujeme za pojem „preventivní demonstrace“, není špatný. V podstatě pan prezident pochopil, o co jde. Jen předstírá, že tu není žádné nebezpečí. Tedy z jeho hlediska samozřejmě o nebezpečí nejde, to záleží na úhlu pohledu. To je jasné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner