Miloš Zeman ztratil vliv na situaci v zemi. Stát už řídí jen Babiš

Zbyněk Pecák

Miloš Zeman | FOTO: Zbyněk Pecák

Už všichni vrabci na pražských střechách ví, že okolí prezidenta Miloše Zemana zuří. Hradní parta spoléhala na Zemana, že jí zařídí mocenský vliv jak ve vládě, tak i ve firmách, které ovládá stát. Ale jejich faktický vliv a dosah jejich moci v posledním měsíci politického vývoje prudce klesl a splaskl na minimum. ČEZ už prakticky patří Babišovi, třebaže ho Zeman prosil, aby mu tam nechal i jeho blízké lidi. Ve vládě má Zeman pouze přítele Tomana na ministerstvu zemědělství a částečně zřejmě ministra vnitra Metnara. Ale i oni dobře vědí, koho mají poslouchat.

Miloš Zeman po dlouhých měsících vyčkávání a protahování situace náhle šlápl na plyn a překotně nechal Babiše sestavit vládu, kterou pak promptně jmenoval. Zmohl se jen na mstivé gesto vůči ČSSD a nejmenoval ji jejího nominanta na post ministra zahraničí. Babiš ale už nemohl lépe ukázat, jak je mu to jedno.

FB A. Babiše

Druhým jmenováním premiéra a jeho nové vlády se Miloš Zeman fakticky odstavil na vedlejší kolej, aniž by si zachoval jakékoli mocenské nástroje. Jedině po třetím neschválení vlády ve sněmovně by ještě mohl rozpustit sněmovnu a vyhlásit volby. Takový vývoj ale není zatím pravděpodobný.

Pakliže by sněmovna dala důvěru Babišově nové vládě, začne tvrdá fáze jeho vlády. Už jmenování Taťány Malé jasně ukazuje jeho sílu a kalkul, že se už nemusí na nic ohlížet. Pak následuje opravdová jedinovláda, protože význam ČSSD i samotných komunistů, s nimiž se stále dělil o moc, rovněž prudce klesne.

Zeman bohužel ztratil moc, což by nás nemuselo mrzet. Mrzí nás, komu ji předal a také to, že má i nadále možnost dělat ostudu České republice.

Pánové Nejedlý a Mynář v posledních dnech hodně kroutí hlavami, ale mají smůlu. Jejich starý zlý pán se propadá do bezvýznamnosti a oni spolu s ním.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner