Poslanec Andrej Babiš (ANO) se při pátečním jednání sněmovny pustil do premiéra Petra Fialy (ODS), který je aktuálně na jednání Evropské rady v Bruselu. Šéf hnutí ANO opět ministerskému předsedovi vyčítal unijní reformu migračních pravidel. Babiš však ve svém proslovu před poslanci vyprávěl o slaném másle a zaměnil Oslo za Stockholm.
„V této chvíli premiéři a prezidenti Evropské unie snídají v Bruselu a dávají tam fantastické bagetové housky, já to vždycky miloval, a máslo, hlavně to Demi-sel, to je takové slané máslo,“ prohlásil v úvodu své řeči Babiš. „A náš pan premiér tam sedí, po levé straně má Emanuela Macrona, po pravé straně má švédského premiéra, toho já neznám, znal jsem Magdalénu, ta vždycky chtěla ty šaría centra, až to tak skončilo, že dneska švédská policie nemůže chodit do určitých částí Malmö a Osla,“ pokračoval šéf hnutí ANO.
Proč by švédská policie měla chodit do norského hlavního města Osla, není jasné. Babiš tak měl zřejmě na mysli Stockholm. „A jak jsem minule tady vystoupil a byl jsem na výboru pro EU, jsem vyzval pana premiéra, aby konečně začal hájit zájmy České republiky a občanů České republiky. A také jsem mu to napsal do twitteru,“ vzkázal dále šéf hnutí ANO.
Fialu následně Babiš nazval nejprolhanějším premiérem a neváhal se pustit také do novinářů. „Tato vláda má politiku lží, oni stále lžou a k tomu jim pomáhají provládní média. Každý ten majitel těch médií něco chce – jeden má hazard, druhý má tohle, no, tak jak to bylo kdysi dávno, když jsem se rozhodl jít do politiky a bojovat proti tomu. Takže já jsem napsal panu premiérovi: Pane Fialo, začněte konečně hájit české zájmy, jak Morawiecki hájí ty polské, odmítněte tu skandální migrační dohodu,“ prohlásil Babiš ve sněmovně.
Babiš Evropské unii vůbec nerozumí
Připomněl tím výzvu, kterou na sociální síti adresoval premiéru Fialovi. Ministerský předseda už však dříve na jinou Babišovu výzvu reagoval. „Andrej Babiš mne vyzval, ať na Evropské radě zablokuji dohodu o migraci. Ponechme stranou, že obsah dohody z Rady ministrů vnitra odpovídá pozici, kterou schválila jeho vláda. Pominu i to, že on i jeho poslanci bezostyšně lžou a straší kvótami na migranty, které v dohodě vůbec nejsou,“ vzkázal premiér.
„Nejhorší ale je, že Andrej Babiš opět ukázal, že EU vůbec nerozumí, i když neustále tvrdí opak a ‚dokazuje‘ to fotkami s kdekým. Kdyby totiž tušil, jak EU funguje, tak by věděl, že žádné blokování pozice Rady ministrů možné není. Textu se teď budou věnovat další evropské instituce, protože o tom zkrátka ministři vnitra už rozhodli. Evropská rada tyto věci vůbec neschvaluje, protože se využívá jiný legislativní postup,“ dodal na twitteru Fiala.
Polsko a Maďarsko jdou proti českým zájmům
Lídři zemí Evropské unie v pátek zahájili v Bruselu druhý den summitu, jehož hlavním sporným tématem se stala migrace. Prezidenti a premiéři členských států chtějí docílit shody na závěrech hovořících o další snaze brzdit proud migrantů do Evropy. Ty po sedmihodinovém nočním jednání zablokovalo Polsko a Maďarsko kvůli nesouhlasu s nedávno dohodnutými pravidly pro pomoc unijním státům přetíženým žadateli o azyl. Po migraci se šéfové států a vlád budou věnovat dalšímu citlivému tématu: vztahům s Čínou.
Několik evropských premiérů včetně předsedy české vlády Petra Fialy se před začátkem jednání vyjádřilo kriticky k pozici lídrů Polska a Maďarska, kteří se do závěrů summitu pokusili prosadit zmínku o tom, že by unijní země měly v otázkách migrace rozhodovat jednomyslně.
Podle premiéra Petra Fialy Česká republika do závěrů nynějšího summitu Evropské unie prosadila formulaci o finanční podpoře zemí přijímajících uprchlíky z Ukrajiny, ale kvůli postoji Polska a Maďarska jsou tyto závěry v ohrožení. Polsko a Maďarsko tak podle něj jdou proti českým zájmům.
„Polsko a Maďarsko odmítá v tuto chvíli prakticky jakýkoliv text, který by zmiňoval migraci. Já to nepovažuju za šťastné,“ řekl novinářům Fiala před pokračováním jednání. „Ti, kdo říkají, že česká vláda má v této věci spolupracovat s uvedenými dvěma zeměmi, podle Fialy opravdu nevědí, o čem mluví,“ vzkázal.
„České republice, mně se podařilo dostat do těch závěrů přímo zmínky o tom, že je potřeba podporovat finančně země, které hostí velké množství ukrajinských uprchlíků. Ale Polsko a Maďarsko blokují celý ten text. Takže fakticky blokují finanční prostředky pro ukrajinské uprchlíky, které bychom mohli dostat,“ pokračoval Fiala.
Zmíněnou reformu schválily začátkem června unijní země většinovým hlasováním přes odpor obou států. Protože ostatní lídři ve čtvrtek s návrhem Mateusze Morawieckého a Viktora Orbána nesouhlasili, zablokovala dvojice premiérů přijetí dalších závěrů. V nich se měl summit shodnout mimo jiné na pokračování spolupráce se zeměmi původu migrantů či boji proti pašerákům lidí. To jsou přitom body, s nimiž oba státy běžně souhlasí.
Diplomaté hovoří o tom, že pokud se nepovede rychle najít shodu, mohou lídři místo závěrů přijmout méně závazné společné prohlášení. To by jim uvolnilo ruce k debatě o tom, jak vyvážit obchodní a bezpečnostní zájmy ve vztazích s Čínou. Ani v této otázce nejsou ovšem unijní státy zdaleka jednotné.