Mimořádná osobnost a dáma s grácií. Šťastnou cestu, vzkazují kolegové i politici Haně Hegerové

Hana Hegerová (ČTK)

Hana Hegerová | FOTO: ČTK

Královna českého šansonu, tak se přezdívá Haně Hegerové, která v úterý zemřela ve věku 89 let. Odchod známé a oblíbené šansoniérky se dotkl mnoha jejích fanoušků, ale i kolegů nebo politiků, jejichž reakce přinášíme.

Drahá Hanko, zanechala jsi tu tolik skvělé práce a energie jako málokdo. Nikdy nezapomenu, jak jsem na Tvých vystoupeních s obdivem hltala každé Tvé slovo, každý tón. To, jak jsi souzněla se svými písničkami, jak jsi ovládala své publikum, jak nádherně jsi prožívala každý příběh svých skvělých textařů. Děkuji Ti a všem Tvým blízkým přeji hodně sil, vzkázala zpěvačce její kolegyně Jitka Zelenková.

Zemřela první dáma českého šansonu Hana HegerováDáma s grácií, neskutečný talent a přesto všechno skromný člověk… Osobně jsem ji neznal, ale její písně umím takřka nazpaměť. Naše kultura tímto přichází o mimořádnou osobnost. R. I. P., napsal europoslanec Jiří Pospíšil.

Hana Hegerová patří dlouhodobě k mým nejoblíbenějším zpěvačkám. Způsob její interpretace, pečlivý výběr repertoáru, pěvecká suverenita a osobní přesvědčivost byly u nás zcela jedinečné. Její písně s námi zůstávají. Čest její památce, uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Haničko, je mi to moc líto. Mávám a přeju šťastnou cestu tam nahoru. Čeká tě tam skvělá společnost (Hapka, Černoch, Štáchová, Svoboda, Kopta, Štaidl, Navarová, Špinarová….). Budeš nám všem moc chybět. Upřímnou soustrast celé rodině, píše zpěvačka Hana Křížková.

Hana Hegerová celý život dělala něco strašně důležitého – zvedala laťku naší populární hudby a vkusu. Vyznačovala se zvláštní zdrženlivostí a mírou odstupu od hlavního proudu šoubyznysu. Její osobnost byla nezaměnitelná… vzpomíná ministr kultury Lubomír Zaorálek.

„Dokonalá. Plná lásky, touhy a hudby. Hana Hegerová. Dnes zemřela. Jako by mi zemřel blízký člověk. Od studentských let jsem rád poslouchal její písně. Kdysi, v osmdesátých letech minulého století, jsem ji viděl prožít koncert v Klubu 007 na Strahově. Ona nezpívala. Ona své písně žila. Jako malé etudy, střepy života, zhmotnělé vzpomínky nám předkládala šanson za šansonem. Tak si dnes říkám – Bože můj, já chci zpět,“ zavzpomínal senátor Tomáš Czernin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]