Na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny jako první vystoupil předseda ODS Petr Fiala. Zdůvodnil, proč se jeho strana rozhodla tuto schůzi svolat – zásadní pro něj byla zpráva nejvyššího kontrolního úřadu, která kritizovala vládní politiku, avšak premiéra Andreje Babiše vůbec nezajímala. A nezajímá ho ani tato schůze, premiér do poslanecké sněmovny nedorazil.

Fiala ve sněmovně přečetl část zprávy NKÚ, která kromě jiného kritizovala fakt, že Česká republika podporuje velké potravinářské koncerny. „Je jasné, že tato věta pana předsedu vlády osobně rozčílila,“ uvedl Fiala.

„Pro mě je zásadní popis trendu, kterým jde Česká republika,“ říká předseda ODS. „V tomto sále dokážeme všichni rozlišit, co je kampaň a co je účelovka,“ dodal a připomněl slova Ivana Pilného, bývalého ministra financí, který má za to, že Česká republika bude muset přistoupit k zásadním škrtům. „To, že neexistují žádné priority, to nemusí nikdo z rezortu vynášet,“ uvedl Fiala, podle kterého naší zemi ujíždí vlak, což se snaží Babiš se svým marketingovým týmem zakrýt.

Dalším bodem schůze je střet zájmů Andreje Babiše. „Evropská unie zastavila dotace pro firmy Agrofertu. To je fakt. A tyto firmy dnes dotují čeští daňoví poplatníci,“ zaznělo ve Fialově projevu.

Fiala chce, aby bylo přijato usnesení o tom, aby nadále nebyly Agrofertu vypláceny peníze, dokud se nevyřeší problém se střetem zájmů. Předseda ODS žádá například zveřejnění investičního plánu nebo konkrétní kroky daňové a důchodové reformy.

Po Fialovi vystoupil šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Už jsme se stali mezinárodně proslulými,“ řekl a připomněl například reportáž německé veřejnoprávní televize ZDF i to, že právě kvůli Babišovým zájmům v České republice čerpají dotace velké firmy na úkor malých a středních. Kalousek také kritizoval fakt, že vláda projídá budoucnost.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora