Mimořádně silné video: Studenti a David Koller čtou jména dětí, které zemřely v komunistických kriminálech

Pietní akt na hřbitově v Ďáblicích (repro video Bez komunistů.cz)

Pietní akt na hřbitově v Ďáblicích | FOTO: repro video Bez komunistů.cz

Tohle video by měl vidět každý, kdo někdy vyslovil větu o tom, že za komunistů bylo lépe. Zástupci iniciativy Bez komunistů.cz, David Koller a studenti čtou jména některých dětí, které zemřely v komunistických kriminálech. „Jména dětí, které zemřely v komunistických vězeních, zazněla na Ďáblickém hřbitově u jejich hrobů 31. května 2019.
Bylo jim několik dní, několik týdnů i několik let, jak můžete slyšet,“ uvádí k videu Bez komunistů.cz

Jména dětí, které zemřely v komunistických vězeních. Zazněla na Ďáblickém hřbitově u jejich hrobů 31. května 2019. Bylo jim několik dní, několik týdnů, i několik let, jak můžete slyšet. Čtení trochu ruší helikoptéra. V úvodu hovoří Petr Marek Bez komunistů.cz, Rut Kolínská, David Koller.

Zveřejnil(a) Bez komunistů.cz dne Sobota 8. června 2019

Každoroční pietní akce se uskutečnila na hřbitově v Ďáblicích, kde do hromadných hrobů pohřbívali oběti komunisté i nacisté. Dětských náhrobků je tady 43, ve skutečnosti zde komunisté pohřbili mnohem více dětí. Tyto zločiny nebyly nikdy vyšetřeny. Víru v potrestání komunistů, kteří za smrt dětí nesou vinu, vyjádřil i David Koller.

Děti vězněných žen často umíraly po porodu kvůli nedostatečné péči. Zaznamenány jsou i případy úmrtí starších dětí. Komunisté děti před matkami také mučili, aby z maminek dostali různá přiznání nebo informace. Tématu se věnuje velmi syrový dokument Nesmíš plakat od režisérky Dagmar Průchové z roku 1990.

„Komunisté ve vězení věšeli děti za nohy, mlátili je před matkami, aby se přiznaly. Stalo se, že naštípli páteř malé holčičce, která tak byla do smrti invalidní. Jiné čtrnáctileté dívce zase vymlátili zuby,“ cituje Bez komunistů.cz Dagmar Průchovou. Režisérka patřila také mezi děti, které komunisté věznili. Zatkli ji ve 12 letech společně s její matkou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]