Minářův vstup do politiky opozici neposílí, ale ještě více roztříští

Mikuláš Minář  (Alena Spálenská)

Mikuláš Minář | FOTO: Alena Spálenská

„Současná politická situace je dlouhodobě zablokovaná a nevypadá, že by se měla změnit. Trend je za poslední tři roky stále stejný. Politické preference se nijak zvláštně nemění. Už v červnu jsem řekl, že za těchto okolností začínám zvažovat vstup do politiky.“ Takto vysvětlil Mikuláš Minář rozhodnutí opustit pozici předsedy spolku Milion chvilek a vstoupit do politiky. Zatím není jasné, zda založí vlastní politický subjekt, nebo se pustí do společného projektu například s Janem Čižinským, se kterým vyjednává.

Ačkoliv od počátku Mikuláš Minář vstup do politiky odmítal, je to krok, který se bohužel dal očekávat. Sehrát roli spasitele je lákavá. Role Milionu chvilek jako mediátora mezi lidmi a politiky byla správná. Nyní se ale může zásadně změnit na spolek podporující jednoho z opozičních politiků. A to by nebylo příliš férové vůči mnoha lidem, kteří spolek dosud podporovali a s Čižinského stylem přitom nesouhlasí.

Mikuláš Minář v dnešním vyjádření píše: „Dostal jsem 300 000 lidí na Letnou. Dvakrát. A teď se chci pokusit o něco bláznivějšího.“

Jenže statisíce lidí na demonstrace nechodily až tak moc kvůli Mikulášovi Minářovi, ale kvůli tomu, že je spojuje nespokojenost s aktuální politickou situací v České republice. A to je dost zásadní rozdíl.

Poslední vyjádření Mikuláše Mináře je jasné: dal politických stranám čas na to, aby jejich preference v průzkumech vzrostly. Když se tak nestalo žádným zásadním způsobem, musí to udělat sám. Založit stranu a vyhrát volby. To už tady bylo. Asi tak milionkrát. Jediné, k čemu nový subjekt přispěje, je roztříštění hlasů nespokojených lidí mezi více stran, jejichž síla ve sněmovně (pokud se tam dostanou) bude menší.

Jak si také mají lidé vyložit nápad založit novou stranu po tom, co Milion chvilek volal po spojování současných opozičních stran a jejich spolupráci?

A čí hlasy chce Mikuláš Minář získat? V prohlášení uvádí: „Pokud se má něco změnit, je naprosto nutné oslovit i tu část voličů, kterou současná opozice oslovit nedokáže.“ A to mají být voliči komunistů a Babiše? Nebo? Že by si voliči pravice nyní nevybrali mezi ODS, STAN, TOP 09, KDU-ČSL nebo Piráty?

Tohle se nepovedlo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]