Integraci uprchlíků v Německu může ohrozit minimální mzda

Eric Drooker

Německá minimální mzda ve výši 8,50 eura (230 korun) za hodinu může být velkou překážkou pro integraci uprchlíků do německé společnosti. Většina imigrantů nemá dostatečnou produktivitu práce pro tak vysokou mzdu, říká Gabriel Felbermayr z mnichovského ekonomického institutu Ifo. Pokud se chce Německo vypořádat s uprchlickou vlnou, mělo by podle něj plošnou minimální mzdu zrušit.

„Na základě informací z uprchlických táborů v Turecku a mezinárodních srovnávacích testů odborníci odhadují, že kolem 50 procent syrských uprchlíků nemá ani základní vzdělání,“ uvedl Felbermayr. Podle něj je proto velmi pravděpodobné, že by většina z nich nemohla v Německu vykonávat kvalifikované práce.

Problém s nedostatečnou kvalifikací se podle Felbermayra projevily už v minulosti. Před letošním zavedením plošné minimální mzdy totiž mnoho uprchlíků vydělávalo méně. „Mezi lidmi, kteří přišli do Německa za posledních pět let, jich téměř 50 procent mělo nižší mzdy, než je současná minimální mzda,“ řekl analytik institut Ifo.

Mezi uprchlíky je i vyšší míra nezaměstnanosti. „Ve věkové skupině mezi 25 a 55 lety nemá příjem z výdělečné činnosti 43 procent imigrantů, kteří v posledních pěti letech přišli do Německa. U Němců je to ve stejné věkové skupině jen 16 procent,“ upozornil Felbermayr.

Podle německých ekonomů je přitom zapojení do práce v Německu jedním z nejdůležitějších předpokladů pro to, aby se uprchlíci integrovali do německé společnosti. Felbermayr proto žádá zrušení minimální mzdy, aby se přístup běženců na pracovní trh usnadnil. „Rozhodně nedoporučujeme výjimku z minimální mzdy pro uprchlíky, to by bylo kontraproduktivní. Minimální mzdu je třeba odstranit jako celek,“ uvedl analytik.

Eric Drooker

Proti jakémukoli zásahu do minimální mzdy v souvislosti s příchodem uprchlíků se staví německé odbory i ministerstvo práce. Mají obavy především z toho, že by zaměstnavatelé mohli zneužívat imigranty jako levnou pracovní sílu, vytvářet tlak na snižování mezd obecně a vytlačovat z pracovního trhu německé občany.

Německo zavedlo plošnou minimální mzdu na počátku letošního roku. Do té doby platily sektorové minimální mzdy v jednotlivých hospodářských odvětvích, často se ale lišily v jednotlivých částech země. Mzdy ve východních spolkových zemích byly zpravidla nižší než v západních.

(repro: ČT)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]