Ministerstvo aktualizovalo data: riziko stouplo na 64 bodů, hrozí uzavírání obchodů a restaurací

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (oba za ANO) | FOTO: ČTK

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k dnešku stouplo o sedm bodů na 64, což odpovídá přísnějšímu čtvrtému stupni pohotovosti. Zhoršení situace způsobilo zvýšení reprodukčního čísla nad hodnotu jedna a nárůst podílu pozitivních případů. Předchozích třináct dní byl index na 57 bodech ze sta. Aktuální údaje zveřejnilo ministerstvo na svém webu až kolem poledne, protože předtím se systém potýkal s výpadkem sítí.

Dostane-li se index PES do nižšího či vyššího pásma, neznamená to automaticky okamžitou změnu vládních opatření. Pro zlepšení musí v nižším pásmu zůstat sedm dní, pro zhoršení stačí tři dny ve vyšším pásmu.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného člověka je nyní 1,02. V poslední době bývá pozitivní téměř čtvrtina ze všech provedených testů.

Celá země na základě rozhodnutí vlády funguje od čtvrtka podle pravidel třetího stupně PES, což umožnilo otevřít s omezenou kapacitou obchody, restaurace, hotely či provozovny služeb. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale označil situaci za křehkou a nevyloučil, že by se opatření mohla opět zpřísnit.

“Nárůst indexu rizika z 57 na aktuálních 64 bodů byl dán dvěma faktory: nárůstem relativního podílu pozitivních případů a dále zejména navýšením reprodukčního čísla nad jedna. Aktuální hodnota R je rovna 1,02, navýšení nad jedna je tedy velmi malé,” uvedl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Ministerstvo zdravotnictví po výpadku sítí také aktualizovalo údaje o počtu nakažených za sobotu. Přibylo 3308 případů covidu, to je o 641 více než před týdnem. Je to sice nejmenší denní přírůstek za tento týden, ale o víkendech se méně testuje, a počet nově odhalených případů tak o volných dnech vždy výrazně klesá. Aktuálně je v zemi přes 60.000 nakažených, z toho 4436 bylo podle posledních údajů v nemocnici. S covidem dosud zemřelo 8838 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články