Ministerstvo mělo přesídlení tlumočníků vyřešit dopředu, říká exministr Chovanec

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) (ČTK)

Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) | FOTO: ČTK

Už teď je jasné, že všechny spolupracovníky české armády v Afghánistánu se zachránit nepodaří. Kritika se nyní snáší na bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který v roce 2017 zastavil utajovaný program na přesídlování tlumočníků. Důvodem měl být incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění. Exministr to nyní kategoricky odmítá a nechápe, proč nebyl program znovu aktivován.

Server Info a Respekt uvedli, že tento program byl pozastaven Chovancem z populistických důvodů, a to jako reakce na údajné sporné obtěžování nemocniční sestry hospitalizovaným Afgháncem.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„Není pravda, že důvodem k zastavení programu na přesídlování tlumočníků spolupracujících s českou armádou v Afghánistánu byl incident v nemocnici. Důvodem byla závažná informace tajné služby,“ řekl deníku FORUM 24 Milan Chovanec.

Podle něj mělo ministerstvo obrany situaci řešit a napravit. „Je otázkou, zdali se tak někdy vůbec stalo. Vůbec nerozumím tomu, proč ve chvíli, kdy se dopředu připravovala evakuace našich lidí z Afganistánu, nebyl tento program znovu aktivován,“ doplnil exministr.

Program do roku 2017 pomáhal afghánským tlumočníkům po skončení nebezpečné služby pro naši armádu s cestou do Česka. Spolupracovníci i jejich rodiny jsou totiž cílem radikálů, kteří jsou si vědomi jejich důležitosti.

Web Info.cz v roce 2018 přišel se zprávou, že důvodem zrušení programu mělo být znásilnění zdravotní sestry v Nemocnici Na Bulovce. Ta v říjnu 2016 tvrdila, že ji mladý Afghánec vylákal ze sesterny na pokoj, kde ležel jeho malý bratr. Tam ji měl chytit za zápěstí, táhnout k posteli a dotýkat se přes tepláky svých genitálií. Při tom údajně dvakrát sáhl na její prsa.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Mladík následně skončil ve vazbě a poté před soudem. Podle rozsudku se však trestného činu nedopustil. Afghánec incident opakovaně odmítal a tvrdil, že ho v předmětnou noc přepadly bolesti na pravém boku, proto sestřičku vyhledal a oslovil s žádostí o pomoc.

Kroky vlády jsou pomalé a chaotické

Vláda podle části opozice jednala při záchraně afghánských spolupracovníků pozdě a chaoticky, její postup prý byl amatérský a znamená selhání. Podle předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS) mohl kabinet rozhodně postupovat rychleji a měl být připraven. „Tlumočníci tu už mohli dávno být. Celá tato záchranná akce, kterou sledujeme v posledních dnech, je projevem amatérismu vlády a neschopnosti neviditelného ministra obrany, který zase zaspal,“ vzkázala.

„Považuji ale za selhání, že jsme s touto záchranou otáleli. Čechům v Afghánistánu pomáhaly desítky lidí a to, že jim bude hrozit velké nebezpečí, víme už dlouho,“ reagoval šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Vláda Andreje Babiše opět jedná tak, jak to umí snad jen ona. Na poslední chvíli, chaoticky, nepřipraveně,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]