Ministerstvo obrany ocenilo účastníky třetího odboje. Mimo jiné Sidona a Topola

Vrchní zemský rabín Karol Sidon (vlevo) převzal 6. září v Praze osvědčení a ocenění za účast ve třetím odboji z rukou náměstkyně ministra obrany Aleny Netolické. Ocenění uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu. Podklady čerpá především z archivu bezpečnostních složek a dokumenty doplňuje o výpovědi svědků událostí. (ČTK)

Vrchní zemský rabín Karol Sidon (vlevo) převzal 6. září v Praze osvědčení a ocenění za účast ve třetím odboji z rukou náměstkyně ministra obrany Aleny Netolické. Ocenění uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu. Podklady čerpá především z archivu bezpečnostních složek a dokumenty doplňuje o výpovědi svědků událostí. | FOTO: ČTK

Dalších 43 účastníků odboje a odporu proti komunismu dnes ve Vojenském klubu Praha obdrželo osvědčení a ocenění za účast ve třetím odboji. Oceněni byli za podporu nespravedlivě stíhaných lidí, rozšiřování samizdatové literatury, účast na protestních akcích nebo autorství protikomunistických textů. Mezi oceněnými jsou například bývalý vrchní rabín Karol Sidon, Jiří Gruntorád z knihovny Libri Prohibiti, básník a prozaik Jáchym Topol, publicista Jan Rejžek nebo člen skupiny Plastic People of the Universe Josef Janíček.

„Žádná totalita není schopná zlomit celý národ. Vždy se najdou ti, kteří se dokážou vzepřít hrubé síle a nebezpečí, které jim hrozí,“ uvedla náměstkyně ministra obrany Alena Netolická.

Ministerstvo obrany dosud vyřídilo více než 90 procent žádostí o osvědčení účastníka třetího odboje. Získalo jej téměř 1400 lidí. Bylo vyplaceno 79,8 milionu korun přímým účastníkům a 6,5 milionu korun pozůstalým.

Odznak a pamětní dekret ministra obrany dnes převzal Sidon za aktivní podporu nespravedlivě stíhaných osob, podílu na činnosti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a dalších aktivit zaměřených na obnovu svobody a demokracie v Československu. Gruntorád byl oceněn za dlouhodobou protikomunistickou činnost spočívající mimo jiné v tvorbě, tisku a rozšiřování samizdatové literatury a v účasti na protestních akcích.

Spisovatel Jáchym Topol dostal osvědčení především za vydávání a distribuci tiskovin namířených proti totalitnímu režimu a působení v rámci nezávislých iniciativ a udržování spojení mezi československou a polskou opozicí. Publicista Rejžek si ocenění zasloužil za protikomunistickou činnost spočívající v autorství a distribuci protirežimně laděných materiálů a petic a za účast na dalších akcích zaměřených na obnovu svobody a demokracie v Československu.

Ocenění uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu. Podklady čerpá především z archivu bezpečnostních složek a dokumenty doplňuje o výpovědi svědků událostí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]