Podle informací z ministerstva obrany bude v nejbližší době zahájeno jednání s izraelskou vládou o pořízení tří bezpilotních letounů Heron 1. Nakoupeny by měly být včetně veškerého příslušenství sestávajícího z pozemních řídících stanic, datových terminálů, přepravních kontejnerů a dalšího materiálu. Objevují se však názory, že ministerstvo plánuje pořídit bezpilotního dědečka. S tím však resort nesouhlasí, podle něj právě izraelské drony nejlépe pokrývají potřeby české armády.
Pořízení těchto strojů vychází z Koncepce výstavby schopností Armády České republiky, která tyto stroje považuje za klíčové pro provádění vzdušného průzkumu i plnění dalších úkolů k přímé bojové podpoře a ochraně našich armádních jednotek.
„Podobně jako u dalších velkých akvizic jsme se rozhodli pro přímé jednání mezi vládami. Umožní nám to nastavení dlouhodobé spolupráce a zabezpečení provozu, oprav a dodávek náhradních dílů dodávané vojenské techniky po celou dobu životnosti,“ oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS) s tím, že smlouva mezi vládami také vytváří podmínky pro získání zkušeností z používání vojenské techniky u ozbrojených sil příslušné země, včetně ověření technických a vojenských parametrů, zkušeností z výcviku a bojového nasazení. Tím by mělo dojít ke snížení nákladů na provoz a údržbu v dalším období. Podle odhadu by pořízení tří těchto dronů mělo vyjít na přibližně 105 miliardy korun.
Například vojenský publicista Jiří Vojáček však upozorňuje, že izraelské drony nepatří k nejmodernějším. „Heron poprvé vzlétl již v roce 1994, tedy v době, kdy v našem letectvu ještě létaly MiGy-29, -23 a -21 nebo bitevní letouny Su-22 a Su-25,“ napsal Vojáček s tím, že se dá Heron 1 právoplatně označit za bezpilotního dědečka. Podle něj by bylo lepší se zaměřit na jiné stroje. Jako příklad uvedl turecké Bayraktary, které aktuálně bojují proti ruské armádě na Ukrajině, popřípadě americké drony Reaper.
Ministerstvo obrany to však vidí jinak. Resort podle svých slov provedl „předběžné tržní konzultace“, aby zjistil, který bezpilotní letoun nejlépe pokrývá potřeby armády. Z těchto konzultací jako nejlepší vyšel právě izraelský Heron 1.
„Armáda poptává víceúčelový bezpilotní systém. Prostředek typu Heron nebo jeho modifikace splňuje dle informací od dodavatele všechna kritéria, včetně konfigurace senzorů a zbraňových systémů, která armáda požaduje,“ řekla deníku FORUM 24 podplukovnice Vlastimila Cyprisová z oddělení komunikace Kanceláře náčelníka Generálního štábu Armády České republiky. Konkrétní podmínky a technické parametry budou podle jejího tvrzení výsledkem jednání mezi českým ministerstvem obrany a izraelskou stranou, která budou teprve probíhat. „Poté bude finálně rozhodnuto o pořízení požadovaného systému,“ dodala Cyprisová.
„Vybraný bezpilotní prostředek nejvíce odpovídá předpokládanému využití v rámci Armády ČR a splňuje budoucí požadavky pro plnohodnotné využití, jak na území ČR v rámci výcviku, tak pro případné využití v rámci podpory jednotek v zahraničních operacích,“ naznačuje pak důvody, proč byl vybrán právě Heron 1, plukovník Pavel Nakládal, který tuto oblast za armádu hodnotil.
Ministryně Černochová věří, že k uzavření smlouvy dojde ještě v letošním roce. V současné době má armáda k dispozici několik dronů, ale jde o systémy menší, z nichž ten nejtěžší ScanEagle, který armáda používala ke svému zabezpečení při misích v Afghánistánu, váží 22 kilogramů, ve vzduchu vydrží přes 20 hodin a doletí do vzdálenosti přibližně 100 kilometrů.
Drony získá 533. prapor bezpilotních prostředků, který se ale kvůli zavedení tak velkých dronů do výzbroje bude muset přestěhovat z Prostějova na letiště v Přerově.
Heron 1 má hmotnost asi 1150 kilogramů, rozpětí křídel 16,6 metru a je dlouhý 8,5 metru. Při rychlosti okolo 200 km/hod. dokáže létat po dobu přes 40 hodin a dolet se pohybuje na hranici 350 kilometrů.