Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá změnu pro vyplácení dávek

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (Úřad vlády ČR)

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka | FOTO: Úřad vlády ČR

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na jednání sněmovního sociálního výboru řekl, že kvůli zdražování energií připraví jeho ministerstvo úpravu pravidel pro vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci.

Ministr však zatím blíže nespecifikoval, jak by se mohl okruh případných příjemců rozšířit. „Budeme pracovat na úpravě parametrů metodiky u mimořádné okamžité pomoci,“ řekl Jurečka. Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky hmotné nouze. Dostávají ji jen lidé ve velmi vážné tísni bez prostředků. Úředníci posuzují nejen příjem a majetek žadatele, ale i ostatních členů rodiny. Ministerstvo podmínky už dřív zmírnilo. U lidí, kteří žádali o mimořádnou dávku kvůli dopadům covidové epidemie, se majetek nezkoumal a měla se zohledňovat jen polovina příjmu. Žadatelé museli doložit výpis ze svého konta a také z účtů všech ostatních členů domácnosti, případně i doklady o výdajích.

()

Další zmírnění ohlásila začátkem listopadu bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) po konci některých dodavatelů energií. Peníze od státu mohli na úhradu vysokých faktur dostat lidé, kteří neměli naspořeno víc než dvojnásobek životního minima své domácnosti s dvojnásobkem nákladů na bydlení a do konce roku přešli od dodavatele poslední instance k běžnému. Po Jurečkově nástupu se pokyn doplnil a mimořádná dávka na energie je i pro lidi s hypotékou, leasingem či podobnými závazky.

„Jak se k dávce lidé dostanou? Utratí všechny úspory a potom si zažádají? Jak bude metodika vypadat? Celý systém ještě neznáme,“ řekl poslanec ANO Aleš Juchelka. Podle poslankyně SPD Vladimíry Lesenské má být dávka mimořádná a jednorázová, ne měsíční.

Mimořádná dávka se podle pravidel vyplácí lidem bez peněz při ohrožení života, na nezbytné výdaje a opravy či na vzdělání dětí. Získat ji mohou oběti přírodních pohrom a havárií, osoby bez přístřeší, po propuštění z vězení a léčeben či po odchodu z dětského domova. Úřady práce v předcovidovém roce 2019 vyplatily na mimořádných dávkách od ledna do konce listopadu 48,9 milionu korun. Předloni v prvním roce epidemie to bylo za 11 měsíců 77,3 milionu korun a loni 176,2 milionu Kč. Ve vyšších loňských výdajích se odráží hlavně pomoc po tornádu na jižní Moravě.

Ministerstvo podmínky pro přidělení mimořádné dávky už dřív zmírňovalo, a to kvůli epidemii či prudkému růstu cen energií. V listopadu úřady práce vyplatily podle údajů resortu zhruba 2200 mimořádných dávek.