Ministerstvo v sobotu zvýšilo epidemické skóre PES, pak to odvolalo

Ilustrační foto (Pixabay/Engin_Akyurt)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Engin_Akyurt

Ministerstvo zdravotnictví v noci na sobotu zvýšilo index PES po dvanácti dnech z 57 na 59. Epidemické skóre tak bylo těsně pod hranicí stupně čtyři. Přesunem do čtyřky by hrozilo opětovné zavření obchodů, restaurací a služeb. Ministerstvo ale později údaj přehodnotilo a vrátilo hodnocení na 57, tedy číslo shodné s předchozími dny.

Celá Česká republika je od 23. listopadu v systému PES na hodnotě 57, což znamená třetí stupeň epidemických opatření. Do něj se Česko dostalo teprve ve čtvrtek. Díky změně mohly otevřít obchody, restaurace a služby. V sobotu se ale poprvé číslo zvýšilo na hodnotu 59, od čísla 61 přitom už platí stupeň čtyři.

Alena Schillerová  (Profimedia)

Ráno ale ministerstvo zdravotnictví údaj přehodnotilo, nově je i pro sobotu ponechalo na 57. Změna v datech PES byla podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška způsobená dohlášením testů ze čtvrtka, které snížilo pozitivitu. Původně se proto započítal negativní trend.

Zda by zvýšení indexu znamenalo zpřísnění protiepidemických opatření, ale není jasné. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na páteční tiskové konferenci uvedl, že přesun do horšího stupně není povinnost.

„PES není jediným zdrojem této informace, ale je zdrojem základním. Pokud by po dobu tří dnů bylo rizikové skóre v té horší úrovni, tak by to mohl být důvod se vrátit k těm scénářům z minula. Moc si přeji, aby se to nestalo, ale vyloučit to nemůžeme,“ vysvětlil ministr.

V pátek přibylo v Česku 4 754 nově potvrzených případů covidu-19. Oproti předchozímu pátku jich bylo téměř o 300 více, přibližně o stovku narostl počet nově infikovaných i ve srovnání se čtvrtkem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články