Ministerstvo varuje před falešnou zprávou o povinném nošení roušek od 1. srpna

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch  (ČTK)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: ČTK

Internetem se šíří vymyšlená zpráva o tom, že prý od 1. 8. budou opět povinné roušky. Podle clickbaitového webu Funrich.cz prý i ve venkovních prostorách. Ve skutečnosti se jedná o vymyšlenou zprávu. Na hoax upozornil web Manipulátoři.cz.

Pokud by taková informace byla pravdivá, jistě s ní přijdou i seriózní zpravodajské weby. Jediné, co se dočteme v seriózních denících, je, že epidemiolog Rastislav Maďar o povinném nošení roušek na veřejnosti uvažuje od října, ale s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem věc ještě neřešil.

Web Funrich.cz je na první pohled nedůvěryhodný. Na úvodní stránce jsou články z 10. 3. 2019. Vymyšlená informace nepřekvapivě také neobsahuje žádný zdroj tvrzení. Web je zato plný reklamního prostoru, který tvoří zdroj příjmů. Web je zaregistrován na Petra Prachaře z Prahy, který je majitelem i jiných podivných domén.

Uvedený web je typickým příkladem tzv. clickbaitového webu. Clickbaitvětšinou poutavý titulek, který nutí čtenáře na něj kliknout. Může se jednat o titulek, který má pouze lidi nalákat, a po prokliknutí se sice návštěvník většinou nedozví nic, co bylo slíbeno v titulku, nicméně zvýšil návštěvnost webu, a to i v případě, že jej ihned opustil. V takovém případě většinou uživatelé, kteří klikli na clickbait, odcházejí s negativní emocí pryč a většinou se nechtějí vracet. Může jít ale i o titulek, který poutá na něco, co se na webu, ve videu či v článku návštěvník dozví. Úspěch clickbaitu tkví v lidské zvědavosti a ve většině případů v podvodu na uživatele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]