Ministerstvo vnitra se vyjádřilo k zadržení ženy během Babišova mítinku. Incident komentuje i policejní prezidium

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) (Úřad vlády ČR)

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

Policejní prezident Martin Vondrášek informoval ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o zákroku neuniformovaných policistů na politickém mítinku bývalého předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Deníku FORUM 24 to řekl mluvčí ministra vnitra Jakub Veinlich. Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka je účast neuniformovaných policistů na politických akcích běžná. Celým incidentem se nyní zabývá Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia České republiky.

„Pan ministr Rakušan je o zákroku policie informovaný od policejního prezidenta Martina Vondráška. Vyčká na závěry šetření Úřadu vnitřní kontroly,“ uvedl pro deník FORUM 24 mluvčí ministra vnitra Jakub Veinlich. Vzhledem k probíhajícímu šetření ministr vnitra Rakušan nechce celou situaci více komentovat.

Jednu z odpůrkyň expremiéra sebrali neuniformovaní policisté (FORUM 24)

„Účast policistů na nahlášených setkáních či politických mítincích vždy vychází z vyhodnocení rizik a vyplývá z povinností, které nám ukládá platná legislativa. U každého setkání – a roli nehraje, jestli se jedná o mítink politické strany, zájmového hnutí či jakékoliv jiné protestní organizace – se vyhodnocují bezpečnostní rizika a přijímají se adekvátní opatření. Je běžné, že v rámci opatření jsou veleni i neuniformovaní policisté, aby plnili přidělené úkoly,“ vysvětlil na dotaz deníku FORUM 24 vedoucí oddělení tisku Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík.

Rozložení sil a konkrétní účast policistů (uniformovaní/neuniformovaní) na těchto shromážděních se připravují ad hoc, a to na základě jednak dostupných informací, ale také třeba historických zkušeností či socio-politických okolností,“ doplnil Moravčík.

Úloha neuniformovaných policistů na jednotlivých akcích podle něj vždy vyplývá z konkrétních požadavků a v obecné rovině je především preventivního charakteru. „Velící důstojník však může s ohledem na průběh akce uložit těmto policistům konkrétní úkoly, které jsou opravdu často velmi specifické pro daný typ akce.“

Samotný zákrok, jeho taktiku a postup policistů nyní prověřuje Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR.

K incidentu došlo ve středu ráno při kampani lídra hnutí ANO a bývalého předsedy vlády České republiky Andreje Babiše v Českém Krumlově. Podle videa, které má deník FORUM 24 k dispozici, ženu z předvolební kampaně odvedli dva neuniformovaní policisté s tím, že jednoho z nich napadla. 

(Týdeník FORUM)

„Byl tam takový vysoký chlapík, normálně oblečený, a on do mě pořád žďuchal. Dvacet minut, možná dýl. Tak já jsem to i obešla z druhé strany, aby do mě nežďuchal,“ popsala později. „Následně odjel (Andrej Babiš, pozn. red.), a když jsem se ohlédla, tak jsem si všimla, že tam stojí ten člověk, co do mě žďuchal. A do ženské se nežďuchá. Tak jsem šla k němu, stoupla jsem si na špičky, protože byl poměrně vysoký, a dala jsem mu facku. To bylo všechno,“ přiblížila vše paní Gažáková.

„Oni se mi vůbec nelegitimovali. Já jsem nevěděla, že je to policista. Tam na mě zařvali, že to je napadení veřejného činitele,“ doplnila pro deník FORUM 24.

ZDROJ: FORUM 24

Nejde o první protest při Babišově kampani. Například v úterý v Třeboni šéfa hnutí ANO občané nevítali s nadšením. Nejprve mu protestující znemožnili zaparkovat “obytňák“ na náměstí, setkání provázel pískot a protibabišovská hesla známá z dřívějších demonstrací.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články