Ministerstvo vnitra zaregistrovalo změněné stanovy ANO

Milan Chovanec (ČTK)

Milan Chovanec | FOTO: ČTK

Ministerstvo vnitra tento týden zaregistrovalo změnu stanov hnutí ANO, která posiluje pravomoci předsedy při sestavování kandidátek. Změnu kritizovaly ostatní politické strany, které to označovaly za přílišné koncentrování moci do rukou jedné osoby. Nové znění stanov zveřejnilo ANO na svých internetových stránkách.

Únorový sněm ANO zakotvil do článku 11 stanov možnost, aby předseda hnutí sám rozhodl o vyškrtnutí kandidátů, o doplnění nových jmen na kandidátní listiny nebo o změně pořadí kandidátů. Vztahuje se to na kandidátky pro volby na všechny úrovně samosprávy. Dosud tuto pravomoc měl pouze výbor hnutí, který tvořilo celostátní předsednictvo a předsedové krajských organizací.

Ostatní politické strany takové posílení pravomocí předsedy hnutí kritizovaly a jejich předsedové uváděli, že by sami podobnou pravomoc mít nechtěli. Podle kritiků v ANO posiluje autoritářský způsob řízení.

Předseda ANO Andrej Babiš změnu hájil. V březnovém internetovém pořadu Babišova kavárna uvedl, že mohl do kandidátek zasahovat i v minulosti, sněm pouze změnu zařadil do stanov. Tvrdil také, že stejná ustanovení existují i v jiných politických stranách, které ho však podle něj nemají ukotvené veřejně ve stanovách, ale pouze ve vnitřních řádech.

Podle Babiše k rozhodnutí o změně stanov dospěla komise působící v hnutí na základě problémů, které ANO v minulosti mělo s některými svými kandidáty po volbách. Babiš argumentoval tím, že když on sám nese konečnou odpovědnost za kandidáty, měl by také mít pravomoc o nich rozhodnout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com