Ministerstvo zadalo zakázku za 672 milionů bez soutěže. Nešlo to jinak, tvrdí

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (ČTK)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | FOTO: ČTK

Ministerstvu práce se ani po čtyřech letech nepodařilo najít nového dodavatele IT systémů pro výplatu sociálních dávek. Provozovatelem tak nadále zůstává společnost OKsystem, které resort prodloužil smlouvu. Firma bez soutěže dostala zakázku za 672 milionů korun. Informoval o tom web iRozhlas.cz. Výběr nového dodavatele tak bude úkolem až pro novou vládu.

Společnost OKsystem provozuje resortní systémy od 90. let. Ministerstvo se ji rozhodlo vyměnit už před deseti lety, to se však dosud nepodařilo. Koncem října proto firma získala kontrakt na dalších 20 měsíců za 672,6 milionů. Argumentuje se tím, aby se výplata sociálních dávek nezhroutila.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

„Funkční OKaplikace jsou zcela nezbytné pro bezproblémový výkon agendy sociálních dávek a sociální podpory, agendy v oblasti hmotné nouze a sociálních služeb a politiky zaměstnanosti včetně programu Antivirus,“ sdělila Radiožurnálu Jaroslava Sladká z tiskového oddělení ministerstva. Podle ní nebylo možné postupovat jinak.

„Bez svého přičinění se zadavatel ocitl v situaci, kdy měla vypršet účinnost smlouvy na zajištění podpory OKaplikací a zadavatel neměl možnost zajistit potřebné služby jinak než jejich zadáním stávajícímu dodavateli,“ pokračovala Sladká s tím, že resort jednal v krajní nouzi a z časových důvodů nebylo možné zadat zakázku v soutěži.

Postup podle Sladké schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Smlouvu ministerstvo podepsalo na 20 měsíců, protože doufá, že se do té doby podaří najít nového dodavatele. Cena 33,6 milionu korun za měsíc, tedy celkem přes 670 milionů, vychází z částky, kterou resort firmě platil dosud. 

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Ta cena je vyšší, než by nutně muselo být,“ řekl už dříve webu ředitel firmy OKsystem Vítězslav Ciml. Suma je podle něj vysoká hlavně kvůli tomu, že zástupci resortu trvali na tříměsíční výpovědní lhůtě. „Sehnat za tři měsíce novou práci pro 200 ajťáků není snadný úkol,“ vysvětloval vysokou cenu.

Hledání nového dodavatele IT systémů dlouhodobě komplikují spory i policejní stíhání vysoce postavených úředníků. Například v roce 2012 ministerstvo zadalo zakázku bez soutěže jinému dodavateli. OKsystem tehdy podal stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli nezákonnému postupu a tehdejší resortní náměstek Vladimír Šiška firmě nabídl, že když stížnost stáhne, dostane jinou zakázku za 100 milionů uměle nadhodnocenou o 20 milionů korun. Šiška šel nakonec za zmanipulování zakázky na čtyři roky do vězení, připomíná iRozhlas.cz

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]