Ministerstvo zahraničí bude zatím řídit Hamáček. Čeká se na rozhodnutí Zaorálka

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček  (ČTK)

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: ČTK

Do doby rozhodnutí Lubomíra Zaorálka povede ministerstvo zahraničí vicepremiér Jan Hamáček. Předseda ČSSD to oznámil v pondělí na tiskové konferenci. Ministr kultury Zaorálek se podle svých slov zatím necítí připraven opustit svůj resort a nahradit končícího šéfa diplomacie Tomáše Petříčka. 

Vicepremiér Jan Hamáček na tiskové konferenci potvrdil, že oslovil Lubomíra Zaorálka pro funkci ministra zahraničí. „Do doby, než se Luboš Zaorálek rozhodne, jsem požádal pana premiéra, aby poprosil pana prezidenta, aby výkonem funkce ministra zahraničí pověřil mě,“ prohlásil na tiskové konferenci sociálních demokratů. 

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) (Ministerstvo zahraničních věcí ČR / MFA)

Ministr kultury Lubomír Zaorálek už v pondělí dopoledne prozradil serveru Novinky.cz, že není připraven opustit vedení svého resortu a přejít na ministerstvo zahraničí místo končícího Tomáše Petříčka. „Ne, to tedy nejsem,“ odpověděl Zaorálek na dotaz, zda je připraven Petříčka v Černínském paláci nahradit a přenechat agendu kultury dalšímu straníkovi a náchodskému starostovi Janu Birkemu (ČSSD). České televizi přitom Birke sdělil, že dostal nabídku kulturu vést.

Hamáček dále na tiskové konferenci řekl, že odvolání Tomáše Petříčka z pozice ministra zahraničí navrhl proto, že ČSSD musí působit srozumitelně. Na sjezdu navrhoval jinou koncepci postoje k vládě, vysvětlil.

Tomáš Petříček uvedl, že se jedná o politické rozhodnutí. Další kroky ze strany premiéra a prezidenta očekává během pondělka. „Není tajemstvím, že jsem prezidentovi a Pražskému hradu dlouhodobě trnem v oku v poslední době, a to zejména z některých konkrétních důvodů, jako jsou Dukovany, kdy já jednoznačně říkám, že bezpečnost je na prvním místě, nebo otázka očkování, kdy opět říkám, že bezpečnost a zdraví našich občanů je zásadní,“ prohlásil s tím, že česká diplomacie zdůrazňuje územní celistvost Ukrajiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]