Ministerstvo zahraničí doporučuje Čechům, aby se vrátili z USA

Americký prezident Donald Trump (repro YouTube)

Americký prezident Donald Trump | FOTO: repro YouTube

Ministerstvo zahraničí doporučuje českým občanům ve Spojených státech, aby zvážili předčasný návrat v souvislosti s aktuálním rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázat vstup na území USA ze zemí schengenského prostoru kvůli koronaviru. Češi by také měli být v kontaktu s aerolinkami, u kterých si koupili letenky, protože není vyloučeno, že budou rušeny lety, uvedlo dnes ministerstvo.

Trump rozhodl, že od páteční půlnoci nebudou moci do USA vstupovat občané 26 zemí schengenského prostoru, mezi něž patří i Česko. „Uvedené opatření se tedy vztahuje i na občany České republiky, kteří se nacházejí v ČR nebo v jiné zemi, která je součástí schengenského prostoru,“ upozornilo Ministerstvo zahraničí. Opatření se nevztahuje na občany USA a jejich rodinné příslušníky ani na osoby s trvalým pobytem na území Spojených států.

„Vzhledem k přijatému opatření dojde pravděpodobně i ke změnám v letecké dopravě, a to zřejmě již během nadcházejícího víkendu. Občanům ČR, kteří se v současné době nacházejí na území USA, proto doporučujeme udržovat kontakt s leteckou společností, u které mají zakoupené letenky. Současně jim doporučujeme zvážit i možnost předčasného návratu, pokud jim to situace umožní,“ uvedlo Ministerstvo zahraničí.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes při příchodu na jednání vlády Trumpovo rozhodnutí nezpochybňoval. „To jsou věci, které se týkají posouzení v Americe. My bychom jim neměli do toho mluvit. Tak jako si myslím, že my máme právo se tady rozhodovat nyní, tak to nechme na Američanech,“ řekl o zákazu vstupu občanů ze zemí schengenského prostoru.

Trump při zdůvodnění svého kroku obvinil Evropskou unii, že proti koronaviru nekoná dostatečně rychle. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) mohla Evropa udělat v přípravě na šíření koronaviru víc. „EU jako celek mohla udělat více. Samozřejmě ten hlavní problém je v Itálii, to víme všichni. Do jisté míry Česká republika má výhodu, že ten postup je proti Itálii zpožděn. Takže my se musíme učit,“ uvedl na dotaz ohledně Trumpovy kritiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner