Petříčkovo ministerstvo odsoudilo agresivní politiku Ruska vůči Ukrajině

Twitter Jiřího Ovčáčka

Miloš Zeman a Vladimir Putin | FOTO: Twitter Jiřího Ovčáčka

České ministerstvo zahraničí odsoudilo ruskou agresi na Krymu a anexi této části Ukrajiny. To určitě vyvolá další nelibost prezidenta Miloše Zemana a jeho skupinky na Hradě. Zeman ale nepředstavuje naši zahraniční politiku a měl by si to uvědomit.

V prohlášení ministerstva zahraničí k 76. výročí deportace krymských Tatarů z 18. května se píše:

„Od roku 2014, kdy Ruská federace anektovala Krym, začala nová vlna politicky motivovaného pronásledování krymských Tatarů. Činnost Medžlisu, parlamentu krymských Tatarů, byla zakázána; odpůrci ruské agrese byli zatčeni nebo vystaveni násilným represím ze strany policie a vojenských sil. Tisíce krymských Tatarů byly nuceny znovu opustit své domovy a přestěhovat se do různých částí Ukrajiny nebo do zahraničí. Desítky krymsko-tatarských politických vězňů zůstávají uvězněny v Rusku a na Krymu.

Situace na Krymu se stále zhoršuje. Ruská federace ani de facto orgány na poloostrově nevyslyšely usnesení a doporučení Rady Evropy, OSN a dalších mezinárodních organizací. Práva krymských Tatarů a dalších občanů jsou nadále utlačována, svoboda projevu zůstává masivně omezena, místní občané jsou v rozporu s mezinárodním právem okupační mocí nuceni k vojenské službě.

Pavel Hofman

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky tímto ctí památku obětí násilné deportace z roku 1944 a vyjadřuje podporu krymským Tatarům v jejich boji za lidská práva. MZV rovněž odsuzuje současnou agresivní politiku Ruské federace vůči Ukrajině a politicky motivované pronásledování krymských Tatarů.

Česká republika nepřetržitě podporuje suverenitu a územní celistvost Ukrajiny. Neuznává a neuzná anexi Krymu. Vyzýváme Ruskou federaci, aby dodržovala své mezinárodní závazky, respektovala práva místních občanů, osvobodila desítky politických vězňů a ukončila svou nezákonnou vládu nad Krymem.“

Tolik prohlášení.

Tento postoj k ruské agresi je jednoznačný, a proto se nebude Zemanovi a jeho partičce na Hradě líbit. Zeman totiž ve vztahu k Rusku hraje přesně tu roli, kterou Kreml potřebuje. Slovně sice Zeman s anexí třeba i nesouhlasí, ale pak hned řekne něco, co je zcela v zájmu Moskvy. Ve svém vystoupení v říjnu 2017 označil Zeman ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli“, tedy za hotovou záležitost. Doporučoval přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou a nějakou kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například finanční nebo prostřednictvím ropy a zemního plynu.

V Moskvě se tehdy zaradovali. Podle předsedy zahraničního výboru Státní dumy Leonida Sluckého Zeman „fakticky uznal připojení Krymu k Rusku za hotovou věc, což lze jen přivítat“. Návrh vyplatit Ukrajině kompenzaci ale odmítl. Sluckij tehdy sdělil: „Krym není předmětem obchodu nebo smlouvy. Znovusjednocení poloostrova s Ruskem proběhlo na základě projevené vůle lidu, nikoli cestou koupě a prodeje.“

Takže Zeman posloužil a Rusko nehne prstem. Jasné postoje vůči Rusku se na Hradě nelíbí a neustálé náznaky, že by ministr zahraničí Tomáš Petříček měl odejít, jsou snahou převést řízení zahraniční politiky tam, kam nepatří, a podřídit se zájmům cizí mocnosti. Zeman měl být z funkce již dávno odstraněn, protože poškozuje naši zemi. Nechová se jako hlava nezávislého státu, ale jako velvyslanec Vladimira Putina. Naše Ústava ale neříká nic o tom, že by se prezident měl chovat jako další ruský velvyslanec na našem území. Ti, kdo znemožnili projednání ústavní žaloby na prezidenta, mají na tomto poškozování svůj podíl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner