Ministerstvo zahraničí se ohradilo proti ruské nótě. Nechceme cenzuru, dušuje se ambasáda

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD)  (MZV ČR)

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) | FOTO: MZV ČR

Ministerstvo zahraničí se v úterý ohradilo proti nótě ruského velvyslanectví, jež si stěžovalo na článek týdeníku Respekt, podle kterého do Prahy přicestoval pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin. Česká diplomacie považuje ruskou nótu za nepatřičnou snahu o narušování svobody tisku, řekla mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Ruská ambasáda je překvapena snahou české strany spojovat jeho sdělení s cenzurou, tweetovala.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ani jeho náměstci nicméně nyní neplánují žádné přímé jednání s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským kvůli současným sporům, uvedla Štíchová. Premiér Andrej Babiš (ANO) později uvedl, že ČR si nenechá líbit, aby cizí mocnosti ovlivňovaly její politické dění, situace ale prý podle něj nevyžaduje radikální kroky, jako by bylo vypovězení ruského velvyslance.

Ruské velvyslanectví v pondělí v nótě uvedlo, že útoky na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze jsou nepřípustné. Článek v Respektu označilo za nehorázné a lživé pomluvy a součást diskreditační kampaně v českých médiích.

České ministerstvo zahraničí považuje ruskou nótu za nepatřičnou, protože se v ní ambasáda ohrazuje proti svobodě médií, uvedla Štíchová. Ministerstvo podle ní v úterý zaslalo ruské ambasádě vlastní nótu. „V odpovědi stojí, že v České republice dodržujeme a ctíme svobodu tisku a zákaz cenzury podle Listiny základních práv a svobod. Ministerstvo zahraničí do těchto svobod nehodlá a nebude nikdy zasahovat. Odmítáme také to, že by se o něco podobného měl pokoušet některý cizí stát,“ řekla Štíchová.

„V odpovědi také připomínáme smlouvu o přátelských vztazích mezi Českou republikou a Ruskem, ve které se obě strany zavázaly dodržovat fakt, že se nebudou vměšovat jeden druhému do vnitřních záležitostí,“ uvedla Štíchová. Diplomacie podle ní také Rusku sdělila, že Česko dodržuje veškeré své mezinárodní závazky plynoucí z mezinárodního práva.

Ruské velvyslanectví své pondělní sdělení pro české ministerstvo zahraničí označilo za prosbu, aby ministerstvo učinilo v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích z roku 1961 všechna vhodná opatření, aby zabránilo útokům proti ruským diplomatům a jejich důstojnosti. „Jsme překvapeni snahou české strany spojovat tuto žádost s cenzurou. Z ruské strany se o tomto nikdy nejednalo,“ napsalo velvyslanectví.

Respekt v aktuálním čísle s odvoláním na neupřesněné zdroje uvádí, že pracovník ruských tajných služeb údajně vybavený jedem ricin přicestoval před třemi týdny s diplomatickým pasem a na letišti ho vyzvedlo auto ruské ambasády. České bezpečnostní složky podle Respektu vyhodnotily přítomnost muže jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09).

„Je faktem, že zhruba před třemi týdny se ze služební cesty do Prahy vrátil řádně akreditovaný ruský diplomat, kterého jeho kolegové skutečně vyzvedli na letišti. K detailům se ministerstvo zahraničí vyjadřovat nebude, to je otázka na tajné služby,“ řekla k záležitosti Štíchová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]