Ministerstvo zahraničí se ohrazuje proti „konzulátu“ doněckých separatistů v ČR

thanhniennews.com

Proruští sepatisté | FOTO: thanhniennews.com

Čeští poslanci dostali pozvánku na otevření prvního Honorárního konzulátu Doněcké lidové republiky v Evropě. Na Facebooku to oznámil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Upozornil na signifikantní rozhodnutí separatistů zvolit pro tuto akci právě Českou republiku. České ministerstvo zahraničí říká, že nejde o diplomatické zastoupení neexistujícího státu.

„Dnes dostali všichni poslanci pozvánku na otevření prvního Honorárního konzulátu v Evropě neexistující a ČR neuznané tzv. Doněcké republiky. To, že si pro takový nesmysl zvolili právě ČR, má z jejich strany logiku! A o nás to v čele s prezidentem Zemanem bohužel vypovídá. Jsem zvědavý, kolik poslanců se zajde podívat a jak zareaguje MZV, aby paní vysvětlilo, že by titul Honorární konzul něčeho, co ČR neuznává, neměla používat,“ napsal Ženíšek.

Pozvánka upozorňuje na nové zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky (DNR), které se bude otevírat v Ostravě 1. září tohoto roku. „Této významné události se zúčastní také zástupce vlády Doněcké lidové republiky, médií, řada zahraničních hostů, politiků a významných podnikatelů,“ láká pozvánka, pod kterou je podepsána jistá Nela Lisková s titulem honorární konzulky Doněcké lidové republiky v ČR.

„Co se týká vystupování uvedené osoby jako honorární konzulky daného státu, MZV tuto situaci prověřuje. Pakliže se ukáže, že tento titul využívá ke své propagaci, vyzve ji MZV oficiální cestou, aby toto označení přestala s okamžitou platností užívat,“ sdělilo ministerstvo zahraničí.

Působení honorárního konzula je vždy podmíněno souhlasem hostitelské země. „Pokud ČR nějaký stát neuznává, nemůže zcela logicky MZV tento souhlas s působením honorárního konzula na svém území udělit, a nestalo se tak ani v tomto případě,“ doplnilo ministerstvo.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner