Ministerstvo zdravotnictví řídí arogantní chaotici. Nově napadají kritiky na internetu

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Ministerstvo zdravotnictví je poněkud v krizi. Je to logické – ve zvládání pandemie jsme jedni z nejhorších na světě, komunikace rezortu je chaotická, nic nefunguje a všechno trvá dlouho. Ministr zdravotnictví Jan Blatný arogantně odsekává novinářům, když je jim náhodou povoleno klást otázky. A teď se k němu přidali i správci twitterového účtu ministerstva, kteří nejspíše nabyli dojmu, že nevhodným chováním si napraví reputaci. Řekněme si upřímně, příliš jim to nejde.

Prvním, na koho správce ministerského účtu zaútočil, byl imunolog Zdeněk Hel, který se odvážil upozornit na skandální rozhodnutí, na základě kterého Česko odmítlo pomoc z Německa, přestože například nemocnice v Chebu trpí naprostým nedostatkem kapacit. Blatného proto vyzval k odstoupení.

archiv

„Nikdo nic neodmítá a Vy to dobře víte. Neodmítáme spolupracovat s Německem. Tamější volné kapacity jsou ale v jednotkách, zatímco transport potřebují desítky pacientů. Žádný pacient není ohrožen na životě tím, že je léčen v ČR,“ napsal zástupce ministerstva.

V dalším tweetu ale opět ukázal, že to, o co ministerstvu jde, je trapný nacionalismus, obraz v médiích a rádoby hrdost. „Chcete říci, že jsou čeští zdravotníci horší než Němci? Není pravda ani to, že nekomunikujeme s vědeckou komunitou,“ uvedl.

Pravda je ovšem taková, že ministerstvo odmítá pomoc z Německa nejen kvůli tomu, že by to špatně vypadalo před veřejností, ale také proto, že bychom později museli v případě potřeby my pomáhat Německu. A jak známo, Česká republika pod vedením vlády Andreje Babiše nikomu pomáhat nehodlá. Již během jarní vlny koronaviru premiér odmítal postiženějším zemím věnovat ochranné prostředky, přestože v té době jsme byli opravdu „best in covid“.

Ministerstvo zdravotnictví ČR

Další neadekvátní reakcí na kritiku byla odpověď podnikateli Martinu Kasovi. Ten upozornil na to, že za víkend zemře na covid 250 lidí, a přesto ministerstvo bude distribuovat v pátek doručené vakcíny společnosti AstraZeneca až v pondělí.

„Pane Kaso, možná byste měl vědět, že ministerstvo zdravotnictví poslalo již ve čtvrtek společnosti Avenier přesné informace, kam mají v pondělí vakcíny dovézt. A tato firma nám to potvrdila. Vakcíny se musí vždy před distribucí prohlédnout. A to se nyní děje. Všichni se to snažíme urychlit,“ zní odpověď ministerstva.

Jak se zdá, Blatný i jeho lidé si myslí, že když budou místo pokory ukazovat ramena, něčemu to pomůže. Nepomůže. Mnohem lepší by bylo, kdyby do vedení rezortu (stejně jako všech ostatních ministerstev a zejména na post předsedy vlády) zasedly kompetentní osoby, které místo vytváření chaosu mají jasno v tom, co je potřeba dělat, a místo odpočinku v neděli pracují 24 hodin denně na tom, abychom epidemii konečně porazili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner