Server Seznam Zprávy zmapoval ceny ochranných pomůcek, které ministerstva zdravotnictví a vnitra nakupují v Číně. Resort Adama Vojtěcha na rozdíl od Jana Hamáčka nezveřejnil smlouvy. U jednoho milionu medicínských ochranných masek se ale cena liší o desítky milionů korun. Vnitro nakupuje levněji.
Jedná se o dodávku z druhé poloviny března a ministerstva nakupovala masky certifikované podle čínského medicínského standardu GB19083-2010, vyhodnoceny byly jako FFP2 a přiletěly leteckým mostem ze Šanghaje.
Podle Seznam Zpráv vnitro v přepočtu za jednu masku zaplatilo 2,79 dolaru (nakoupilo čtyři miliony kusů), za druhou ministerstvo zdravotnictví minimálně 5,7 dolaru (nákup jednoho milionu kusů). Slovo minimálně je zde proto, že novináři mají k dispozici jen fakturu mezi dvěma zprostředkovatelskými firmami, které se na dodávce podílely. Jde o faktury mezi společností Hongkong Bliss International Group, která v Číně vyrábí desky s plošnými spoji, a českou firmou La Factory z Lanškrouna, která se zase normálně věnuje výrobě elektroniky. Není ale zřejmé, kolik společnosti La Factory zaplatilo ministerstvo řízené Adamem Vojtěchem.
„Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo smlouvu s La Factory. Zboží bylo doručeno, částečně uhrazeno a už distribuováno do přímo řízených nemocnic,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová, cenu ale neuvedla.
Jednatel společnosti La Factory Radek Švec připustil marži mezi šesti a osmi procenty.
„Když je cílem překroutit realitu, nejlepší je porovnávat hrušky a jablka. Cena respirátoru pro industriální použití a medicínská FFP3 nikdy nemůže vyjít stejně. Při nákupech klademe vysoký důraz na kvalitu a tu si pečlivě prověřujeme, i několika expertízami,“ napsal na Twitter ministr zdravotnictví. „Nakupujeme respirátory pro lékaře v první linii, kde je nezbytně nutná ta nejvyšší ochrana. Respirátor od společnosti La Factory vyšel v několika testech jako FFP3, a to jsme ho testovali i na téměř poloviční velikost částic. Naše cena je navíc s dopravou,“ dodal.
Nedostatek ochranných pomůcek řeší Česká republika od počátku koronavirové krize. Ministr Vojtěch 28. ledna na schůzi Sněmovny tvrdil, že všeho je dostatek, později se ukázalo, že tomu tak není. Mnozí lékaři doposud pracují bez adekvátní ochrany.