Ministerstvo zveřejnilo výzvu pro velké podniky. Žádat mohou o 30 miliard korun

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN)  (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) | FOTO: ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výzvu pro velké firmy. Podle tzv. Dočasného krizového rámce Evropské komise poskytne podnikům podporu ve výši 30 miliard korun na pomoc se zvýšenými náklady na plyn a elektřinu. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela o této možnosti informoval na tiskové konferenci. Firmy mohou své žádosti podávat elektronicky od pondělí 15. listopadu do 31. ledna příštího roku.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

O tuto dotaci z Dočasného krizového rámce mohou tedy žádat podniky, na které se doposud nevztahovaly stropy cen energií. Náměstek pro průmysl a stavebnictví Eduard Muřický vysvětlil, že v případě elektřiny jde o firmy, které neodpovídají definici malých a středních podniků a jsou připojeny na hladině vysokého nebo velmi vysokého napětí. U plynu se jedná o velké firmy, jejichž roční odběr převyšuje 630 MWh.

Program na podporu podniků byl rozšířen, takže na příspěvek dosáhne více lidí. Na kompenzaci mají nárok ti podnikatelé, kterým se v období od 1. února 2022 do 31. října 2022 jednotkové ceny plynu a elektřiny navýšily minimálně o dvojnásobek, mají jedno odběrné a předávací místo.

„Domácnostem a malým a středním podnikům vláda zastropovala ceny energií. Firmy, na které se zastropování nevztahuje, mohou o dotaci žádat v systému AIS MPO, který už znají z dřívějška,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Předminulý týden jsme aktualizovali vymezení programu na všechny sektory hospodářství v České republice, pomůžeme tak většímu počtu firem. Předpokládaná alokace programu je až 30 miliard korun,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články