Ministr Adam Vojtěch chce více kontrol v nočních klubech. Za šíření mutace mohou mladí lidé, užívají si prázdnin, říká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. (Vláda ČR)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | FOTO: Vláda ČR

Počet nových případů koronaviru narůstá. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou již probíral možné zvýšení policejních kontrol dokumentů o bezinfekčnosti v nočních klubech, kde se onemocnění nejvíce šíří. Za nárůst počtu případů podle něj mohou mladí lidé, jelikož nejsou naočkovaní a užívají si prázdnin.

Ministr zdravotnictví uvedl, že epidemiologická situace se zhoršuje v Praze, ve středních Čechách a také trochu v Plzeňském kraji. „Je ale potřeba říct, že jsou to primárně lidé kolem 16 až 20 let. Nejsou naočkovaní a mají nejvíc kontaktů. Po škole si zkrátka užívají prázdniny. Samozřejmě se takhle nákaza šíří, měli jsme i nákazy v pražských klubech,“ okomentoval nárůst počtu nemocných Adam Vojtěch.

Právě na noční kluby a bary by se podle Vojtěcha měla více zaměřit policie. „Řekl jsem paní hlavní hygieničce, aby se společně s policií zaměřili na kontroly, zda i v nočních klubech lidé dodržují povinnost, že musí mít certifikáty,“ popsal.

Dodal, že rostoucí čísla nakažených se zatím neprojevují v nemocnicích. Čeká však, že mutace delta by mohla opět situaci zhoršit. Rozhodující je podle ministra zdravotnictví podzim. „Varianta delta je více infekční a postupně v čase vytlačí jiné mutace. Proto se snažíme tlačit očkování, abychom byli připraveni na podzimní období. Tam se ukáže, zda situace zůstává klidná, nebo se zhoršuje,“ uvedl.

Na mutaci delta si prý ministerstvo zdravotnictví a epidemiologové dávají velký pozor. Každý pozitivní vzorek se musí vyšetřit testem, který ukáže na přítomnost mutace. Laboratoře totiž mají povinnost jej provádět. „Je pravda, že tu delta mutace je. Dnes se hovoří i o lambda mutaci, která je z Peru. Šíření mutací asi nezabráníme, ale můžeme nějakým způsobem zbrzdit nárůst počtu mutací v Česku,“ řekl Vojtěch.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]