Ministr Arenberger odstoupí. Vrátí se Adam Vojtěch

Exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (Úřad vlády ČR)

Exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Petr Arenberger v úterý rezignuje na post ministra zdravotnictví, oznámil premiér Andrej Babiš. Post převezme bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ministr Arenberger ohlásil na 11. hodinu tiskovou konferenci. Informaci přinesl Seznam Zprávy.

Ministr zdravotnictví za ANO odchází z funkce poté, co Seznam Zprávy upozornil na nesrovnalosti v jeho majetkovém přiznání. Arenberger nepřiznal desítky nemovitostí a příjmy z klinických studií. Arenberger v pondělí požádal média, ať už ho nechají v klidu. „Pokud už je tlak veden na rodinu, tak si myslím, že si to ministr zdravotnictví nezasluhuje,“ řekl.

Eric Drooker

Arenberger měl do pátku odevzdat premiérovi Andreji Babišovi (ANO) dokumenty o svém majetku. V pondělí Andrej Babiš dělil, že ministr dostal doplňující dotazy a o jeho setrvání v čele resortu rozhodne ve středu. „Jeho daňové přiznání jsem si prolistoval. Kolegové mu napíšou doplňující dotazy. Vznesli jsme jich vícero, čekám na odpověď. Ve středu se k tomu vyjádřím,“ sdělil premiér.

Arenberger přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. „Pochybnosti panují podle některých médií i kolem dodržení podmínek privatizace bytu s ordinací v centru Prahy, který si Arenberger od 90. let pronajímal a v roce 2019 ho za 11,5 milionu korun koupil s podmínkou, že v něm zachová trvalé bydlení po deset let. Ministr se podle Televize Seznam ve své kožní ordinaci zapojuje také do klinických studií nových léků, v posledních třech letech jich bylo 38. V přiznáních ale z klinických studií, které jsou obvykle hrazeny až 200 000 korunami za jednoho pacienta, nevykázal žádné zisky.“ (Novinky.cz)

„Vyšlo také najevo, že ministrovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku. Jedna z budov přitom slouží jako archiv vinohradské nemocnice, které Arenberger šéfoval. Objekt začal nemocnici pronajímat už v roce 2013. V posledních pěti letech si účtoval necelých 80 korun za metr čtvereční, přišel si tak asi na šest milionů korun. Pronajímání neukončil, ani když se stal ředitelem nemocnice. Tvrdil, že nabídl nejlepší cenu.“ (Seznam Zprávy)

„Celá rodina je pod tlakem, to je ten hlavní důvod. Dodal všechny papíry, asi mu někdo špatně poradil. Podcenil, že na úrovni ministra jsou přísnější přiznání,“ komentoval Babiš důvody Arenbergerova odstoupení.

Adam Vojtěch rezignoval na funkci na konci září a neměl ani v úmyslu znovu kandidovat do sněmovny. Počítalo se s tím, že se stane velvyslancem ve Finsku. „Ano, mám náhradu. Ten ministr nebude pátý, ale čtvrtý, a bude to Vojtěch. Odchod Adama Vojtěcha mě mrzel. Dohodli jsme se, že bude ministrem až do demise této vlády. Musím to ještě probrat s panem prezidentem. Předpokládám, že s tím nebude mít problém,“ řekl premiér Andrej Babiš. 

Po odchodu z vlády byl Vojtěch v listopadu 2020 zvolen členem představenstva Krajské zdravotní, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Ta letos v březnu oznámila, že se stal předsedou představenstva společnosti. Jediným akcionářem Krajské zdravotní je Ústecký kraj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články