Ministr Arenberger poradil hostinským, jak na zákazníky bez testu

Exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (Úřad vlády ČR)

Exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Restaurační zahrádky se budou moci znovu otevřít v pondělí 17. května. Přístup bude umožněn pouze s negativním testem, očkovaným nebo těm, kteří covid-19 prodělali. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nemůže hostinský zákazníka bez testu ze zahrádky vyhodit, ale třeba ho nemusí obsloužit.

Stravovací zařízení vláda kvůli špatné epidemické situaci zavřela loni 18. prosince. Občerstvení mohou od té doby prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz. Od pondělí 17. května budou moci fungovat také zahrádky.

Přístup však bude umožněn jen lidem s negativním PCR nebo antigenním testem na koronavirus, očkovaným nebo těm, kteří v posledních 90 dnech nemoc covid-19 prodělali. Stačit by měl i doklad od zaměstnavatele, že antigenní test podstoupili v práci.

Eric Drooker

Ještě ve středu dopoledne se zdálo, že kontrolu testu nebo očkování budou mít na starost hostinští. „Pokud tam bude vzájemná kooperace, tak se určitě na tom místě dohodnou. On určitě nemůže udělat žádné sankce, to znamená, že by toho hosta vyhodil. Ale může na něj působit tak, že ho třeba neobslouží,“ radil restauratérům ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Podle Asociace restauratérů APRON pro takový úkon restauratéři nemají žádnou oporu v zákonu. Na problém upozornila ve středu také výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. „Podle současné legislativy nemají hostinští právo po hostech vyžadovat specifický doklad pro vstup do provozovny. Ministerstvo by tedy mělo jednoznačně určit konkrétní povinnosti pro zákazníky a případné oprávnění pro provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá a kdo je co oprávněný vyžadovat nebo dokládat,“ řekla.

Provozovatelům stravovacích zařízení se nakonec zřejmě podařilo dohodnout s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou. V restauracích by mohlo podle zástupců oboru místo kontroly negativních testů na koronavirus stačit vyvěsit sdělení, že obsluhováni budou jen hosté splňující podmínky stanovené ministerstvem zdravotnictví. Odpovědnost by tak nepadla na provozovatele stravovacích podniků, ale nesli by ji zákazníci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články