Ministr Blatný a Milion chvilek? Proti Babišovi protestovali i Sobotka nebo Bělobrádek

Bohuslav Sobotka demonstruje proti Babišovi, Zemanovi a Benešové.  (Pavel Hofman)

Bohuslav Sobotka demonstruje proti Babišovi, Zemanovi a Benešové. | FOTO: Pavel Hofman

Ministr zdravotnictví Jan Blatný podle serveru Reflex.cz podepsal petici Milionu chvilek. Stalo se tak v roce 2018. Že je poněkud divné, když se někdo nechá jmenovat členem vlády, kterou vede muž, proti němuž ještě nedávno zjevně protestoval? Možná. Ale v České republice není podobná věc úplně neznámá, i když Blatný tuhle bizarnost dotáhl evidentně nejdál.

V květnu 2019 vznikla na demonstraci za nezávislou justici, kterou organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii, zajímavá fotografie. V davu stál bývalý předseda vlády Bohuslav Sobotka. Ano, řeklo by se slušný člověk. Jenže taky muž, který jako první dostal do vlády právě toho Andreje Babiše, proti kterému pak spolu s ostatními demonstranty protestoval. Svěřil mu funkci ministra financí.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Sociální sítě se okamžitě dojaly nad tím super skvělým Sobotkou, ale bylo to poněkud směšné, když si vzpomeneme, jak dlouho se nezmohl na jediný krok proti Babišovi a co všechno se muselo stát, aby ho konečně odvolal. Pravda ovšem je, že kdyby byl ministerským předsedou stále ještě Sobotka, mohli bychom si zatleskat.

Ještě o dva roky dříve se konaly o něco menší demonstrace proti Babišovi, a to na základě toho, co jsme slyšeli na nahrávkách Skupiny Šuman. O ovlivňování médií, o živých policejních spisech v Babišových rukou, o tom, že „naši na ně klekli“ a „pravda a láska ať jdou do…“. A na Václavském náměstí se objevil i tehdejší předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Není to zase tak divné, když víme, že lidovci budou kandidovat v koalici s ODS a s TOP 09, že? Akorát že v roce 2017 seděla KDU-ČSL v Sobotkově vládě spolu s hnutím ANO a Bělobrádek i Babiš byli jejími vicepremiéry.

Takže tradice politiků, kteří spolupracují s Babišem a zároveň vědí, co je zač, že je to dokonce donutí protestovat, není zrovna nová. Nejspíš taková česká specialita.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]