Ministr Blatný konečně upřesnil, jak se mohou používat nanoroušky či filtry

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)  (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

Na mé čtvrteční interpelaci konečně odpověděl ministr zdravotnictví Jan Blatný za hnutí ANO na dotazy ohledně nošení meltblown či nanofiltrů, roušek a jiných materiálu v souladu s opatřením z 26. února 2021, které upravuje povinnost nošení ochrany dýchacích cest. Ministerstvo v novém opatření upravilo požadovanou filtrační účinnost po mém upozornění na nižších 94 % odpovídajících normě FFP2, čímž rozšířilo možnosti občanů. Již dříve zaslalo ministerstvo vyjádření, ze kterého ministr Blatný vycházel a které zní:

Ministerstvo zdravotnictví vychází z aktuálně účinného mimořádného opatření Č. j.: MZDR 15757/2020-45/MIN/KAN ze dne 26. února 2021 s účinností ode dne 1. března 2021 od 0:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření, které v části I. bodě 1. zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem(např. FFP2, KN 95), zdravotnická obličejová maska nebo obdobný prostředek naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek) normy ČSN EN 14683+AC, které brání šíření kapének.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Mimořádné opatření nestanovuje konkrétní produkty, např. s označením FFP2, KN95, N95 atp., tedy specifikuje jen minimální rámec, které musí produkt naplnit. Tato forma byla zvolena z důvodu širokého spektra produktů na českém trhu, jež naplňuje celosvětově uznávané normy. Dle našich informací se na českém trhu vyskytují produkty naplňující normy Australského společenství, Japonska či Jižní Koreje. V konkrétní rovině lze říct, že produkt nesoucí označení nano– či jiné dílčí označení naplňující filtrační účinnost min. 94 % (norma EU č. 149), popřípadě 95 % (norma ČLR GB 2626) atp., jak je uvedeno v MO, tak je možné tento produkt bez potíží používat. 

U zdravotnických obličejových masek je to jednodušší, zde postačí, aby produkt s i bez označení nano– naplňoval minimální požadavky normy ČSN EN 14683+AC. 

Pro kompletnost je uveden seznam nejběžnějších norem pro respirátory a polo-/celo-masky. 

1. norma EN 149 (Evropská unie),

2. norma GB 2626 (Čínská lidová republika),

3. norma NIOSH-42CFR84 (USA, Kanada),

4. norma AS/NZA 1716:2021 (Australské společenství/Nový Zéland),

5. norma KMOEL – 2027-64 (Jižní Korea),

6. norma JMHLW-Notification 214, 2018 (Japonsko).

V interpelaci ministr Blatný dále uvedl, že zásadní je filtrační účinnost. Pro prokázání účinnosti je tak vhodné mít s sebou protokoly výrobce, které účinnost prokáží případné kontrole.

Ilustrační foto (ČTK)

V druhé části interpelace poté potvrdil, že meltblownové filtry použité v těsnicích rouškách s kapsou vytvořené podle návodu Technické univerzity v Liberci (TUL) na rouskystulkou.org lze používat alespoň na úrovni chirurgické roušky, tedy například ve firmách nebo při venkovním použití.

TUL prokázala testem u Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany vysokou těsnost roušky ušité dle návodu a na webu jsou k dispozici protokoly Výzkumného ústavu bezpečnosti práce a Institutu pro testování a certifikaci, které dokazují filtrační účinnost meltblownového filtru minimálně 81 %, což je více než některé čínské KN95 respirátory dle testu Aarona Günsbergera. To potvrzuje i zkouška dTestu při vložení filtru do vyprané textilní roušky, která u kapének dokonce uvádí ochranu na úrovni 100 %. Všechny tyto informace tak pomáhají občanům využít více možností účinné ochrany často i za nižší cenu.

 

Autor Tomáš Martínek je poslancem za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com