Chládek prý šikanoval kolegy, Sobotka ho pochválil a vyhodil

ČTK

Marcel Chládek | FOTO: ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka navrhne v nejbližších dnech prezidentu republiky odvolání ministra školství Marcela Chládka. Jinými slovy ho zjevně již nyní zbavil funkce. Odkázal přitom na informace v dnešní Mladé frontě Dnes o šikaně podřízených na ministerstvu a nechce je prý zlehčovat. Zároveň ale sdělil, že Babišově MFD příliš nevěří. Tuto zvláštní konstrukci Sobotka vyjádřil  v tiskovém prohlášení. Chládek bude první odvolaný ministr nynější vlády za sociální demokracii.

Sobotkovo prohlášení přinášíme v plném znění:

„Pokládám Marcela Chládka za nejlepšího ministra školství za posledních deset let, z mého pohledu předsedy ČSSD ale přestal splňovat přísné nároky, které spojuji s tím, když sociální demokrat vykonává vysokou ústavní funkci člena vlády.

I když deník MfDnes nelze považovat za nezávislé médium, vzhledem k tomu, že patří aktivnímu politikovi, kterým je předseda hnutí ANO Andrej Babiš, a tyto noviny tak mohou být velmi snadno využity k vedení politicky motivovaných kampaní, nebudu zveřejněné informace zlehčovat.

Respektuji fakt, že při našem dnešním rozhovoru ministr Chládek nařčení publikovaná v MfDnes odmítl jako nepravdivá, chce se proti nim bránit a svou rezignaci by vnímal jako jakési „přiznání viny“.

Současně nechci, aby zveřejněnými podezřeními vůči chování ministra Chládka a diskusí o nich bylo jakkoliv zatíženo fungování ministerstva školství a práce sociální demokracie ve vládě. V nejbližších dnech proto navrhnu odvolání Marcela Chládka z funkce ministra školství a budu se zabývat výběrem jeho nástupce za ČSSD.

Děkuji Marcelovi Chládkovi za velký kus práce, který v náročné funkci ministra školství udělal pro potřebné změny v našem školství, zrychlení čerpání peněz z evropských fondů, pro zlepšení transparentnosti ve financování sportu nebo pro posílení společenského postavení pedagogů a zlepšení odměňování všech pracovníků ve školství.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR“

Poznámka editora Svobodného fóra: 

Nad prohlášením předsedy vlády Bohuslava Sobotky se nelze ubránit údivu. Zkusili jsme si utřídit uvedené výroky a hledáme v nich logiku:

1. Ministr Chládek podle MFD šikanoval své podřízené.

2. MFD se nedá tak úplně věřit, protože to není nezávislé médium.

3. Chládek musí odejít, aby jeho problém nezatěžoval práci ministerstva.

4. Premiér děkuje ministrovi za velký kus práce

Jinými slovy: 

Chládek musí odejít, protože nedůvěryhodné noviny napsaly, že šikanoval podřízené a my mu děkujeme za jeho veliký kus práce. Ze Sobotkova prohlášení plyne Sobotkův názor, že podle něj mediální pravda nutně vítězí ačkoli nemusí být pravdou. To je u premiéra a politického lídra docela skeptický přístup k naší společenské realitě.

PŠ.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner