Chovanec: Pokud zavře Rakousko hranice, musíme tam i my reagovat

Eric Drooker

Česká policie je v pohotovosti, v neděli by mohla dokonce uzavřít hranice. Má prý totiž signály, že Rakousko po dostavbě plotu v Maďarsku uzavře své hranice. Migranti by tak mohli proudit do Německa přes naše území. Napsal to server iDnes.cz s odvoláním na ministra vnitra Chovance.

Deník MF Dnes pak tvrdil, že vnitro už má scénář, jak do pěti hodin hranice uzavřít a zrušit některé vlakové spoje z Rakouska.

Pak ale Chovanec řekl, že k úplnému uzavření hranic by i tak nedošlo. Nasazeny by v takovém případě byly silnější policejní jednotky. Armáda by zůstala připravena v záloze.

Předtím premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že Česko se nepřipojí ke slovenské žalobě na dočasné uprchlické kvóty v rámci EU, aby se nedostalo do izolace při vyjednání o odmítnutí trvalých imigračních kvót. Sobotka to dnes uvedl ve Sněmovně při interpelacích na dotaz poslance ODS Petra Bendla.

Německá kancléřka Angela Merkelová v této souvislosti tvrdě kritizovala východoevropské vlády, že se při reakci na migrační krizi nepoučily z vlastní historie. Uvedl to zpravodajský portál Politico.eu s odvoláním na vyjádření kancléřky na okraj jejího středečního jednání v Evropském parlamentu. „Východoevropané, přičemž sama sebe počítám za Východoevropanku, mají zkušenost, že izolace nepomáhá. Poněkud mě rozesmutňuje, že právě ti, kteří se mohou pokládat za šťastné, že zažili konec studené války, si nyní myslí, že je možné stát úplně mimo globální vývoj,“ řekla podle webu na neveřejném setkání s europoslanci Evropské lidové strany. Merkelová tak prý odpovídala na otázku jednoho českého europoslance k přistěhovalecké krizi. „Principiální odmítání“ přijmout přistěhovalce podle kancléřky znamená „nebezpečí pro Evropu“.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner