Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chce posílit šance Ruska a Číny v dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech. Tím se dostává do kolize s expertní pracovní skupinou, která je nepřímo vyloučila z tendru. To samé platí pro šance firmy Huawei. Naslouchá pečlivě přání Hradu?
[ctete postid=“246751″ title=“Zeman a Lidové noviny chválí Benešovou. Dříve ji kvůli Tykačovi nazvaly mafiánkou“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/aaa-106-385×230.png“ excerpt=“Prezident Zeman a šéfredaktor Lidových novin Léko chválí Marii Benešovou a připomněli “ permalink=“https://forum24.cz/zeman-a-lidove-noviny-chvali-benesovou-drive-ji-kvuli-tykacovi-nazvaly-mafiankou/“]246751[/ctete]
Karel Havlíček považuje rozvoj jaderné energetiky za jednu ze svých priorit, což při jeho jmenování ocenil i prezident Miloš Zeman. O něm je všeobecně známo, že se svým okolím dlouhodobě prosazuje zájmy ruského gigantu Rosatom. Proto klade takový důraz pouze na ekonomickou stránku věci a účast českých firem, což je parketa jeho poradce Martina Nejedlého.
O zakázku s rozpočtem 250 až 300 miliard korun mají zájem dodavatelé z pěti zemí: Jižní Koreje, Francie, Spojených států, Ruska a Číny. Donedávna byli velkými favority podle nezávislých expertů, konkrétně ředitelky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové, Jihokorejci. Ovšem situace se mění.
Nikoho předem nevylučujme
Pragmatický Havlíček preference Hradu dobře vnímá a jistě byly předmětem jeho jednání s prezidentem. Nechal se už slyšet, že z dostavby jednoho či dvou bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech nelze nikoho předem vyloučit.
„Pokud dopředu někoho začnete vylučovat, protože je agresivní, oslabujete se ve vyjednávání. Jenom říkáte, kdo by to mohl být a kdo nemohl,“ uvedl.
Havlíčkovo vyjádření následuje poté, co vyšly najevo důvěrné informace, že pracovní skupina Stálého výboru pro jadernou energetiku, sledující otázky bezpečnostních zájmů státu v oblasti jaderné energetiky, účast dodavatelů Ruska a Číny v tendru nepřímo vyloučila.
Závěry této jedenáctičlenné skupiny, v níž zasedají zástupci tajných služeb, Úřadu vlády a několika ministerstev, zveřejnil týdeník Respekt loni v listopadu. Dokument vymezil, kdo v této obří strategické zakázce představuje bezpečnostní riziko, jelikož se nemohou brát v úvahu jen ekonomická kritéria, ale i geopolitická.
Rusko a Čína rizikem
Názory členů komise byly zpočátku rozdělené, ale především bezpečnostní experti zdůrazňovali rizika přidělení zakázky Rusku a Číně, jež si ekonomickými nástroji zvyšují v daném regionu politický vliv. Česko by bylo více energeticky závislé na Kremlu, část peněz na stavbu elektrárny by mohla být navíc využita korupčním způsobem.
Jiní členové komise preferovali ekonomické hledisko, ale nakonec podle těchto zdrojů převážilo stanovisko, že Rusko a Čína představují riziko. Ve zprávě sice není přímo uvedeno, že by tyto země neměly zakázku dostat, ale podle jejího doporučení by mělo být do podmínek tendru zařazeno pět závazných bezpečnostních kritérií. Pokud by je uchazeč nesplnil, měl by být z tendru vyřazen z hlediska zásadního rizika pro národní bezpečnost.
Tato kritéria ovšem prakticky neumožňují, aby uspěly Rusko a Čína. Jedním z nich je fakt, že Rusko ve svých dokumentech považuje NATO, tedy i Českou republiku, za svého nepřítele.
Tlaky na změnu stanoviska
V poslední době se však množí informace, že po asertivní diplomatické ofenzivě Ruska a Číny sílí tlaky na změnu tohoto stanoviska, i když se vláda závěry této skupiny řídit nemusí. Bylo by ovšem velmi žinantní, pokud by byly v rozporu. Je rovněž pochopitelné, že jsou podobné úvahy červeným hadrem pro Hrad, který svoje politické a byznysové zájmy nijak neskrývá.
„Zaznamenal jsem tlak na přepracování zprávy, který začal v polovině dubna,“ řekl Deníku N vysoce postavený zdroj z bezpečnostní komunity. Na členy pracovní skupiny je podle kuloárových zpráv vyvíjen nátlak, aby tyto závěry změnili ve prospěch obou autoritativních režimů.
Havlíček by neprošel hradní lustrací, kdyby nepochopil, co je pro okruh prezidenta Zemana důležité. Proto jeho vyjádření, že nemá být nikdo dopředu vyloučen, jinými slovy, že kritéria tendru nesmí být překážkou pro Rusko a Čínu, signalizuje, odkud fouká vítr.
Zelenou pro Huawei
To samé platí pro kontroverzní čínskou technologickou firmu Huawei. Loni v prosinci Babišova vláda projednávala materiál Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který vydal varování, že používání softwaru a hardwaru čínských společností Huawei a ZTE je bezpečnostní hrozbou.
Tato zpráva se stala rozbuškou česko-čínských vztahů, ovšem podobně obezřetná nálada vůči čínským technologiím panuje v řadě jiných zemí.
„Varování NÚKIB bere vláda vážně a odpovědně,“ reagoval tehdy premiér Babiš, který se distancoval od ostrého prohlášení čínského velvyslance, jenž za tento „neuvážený“ přístup českou stranu vypeskoval a vyslovil přesvědčení, že se už něco podobného nebude opakovat.
Obchodní agent Huawei
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Číny tyto postoje kritizoval a projevil se jako obchodní agent Huawei. Naopak přímo lobboval za její podíl na digitalizaci v České republice.
[ctete postid=“245818″ title=“Benešová v Babišově dresu. Čapí hnízdo považuje za hru pseudomoralistů“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/05/Zeman-Babiš-Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš tvrdí, že jmenování Marie Benešové potěší ČSSD. Ve skutečnosti jako “ permalink=“https://forum24.cz/benesova-v-babisove-dresu-capi-hnizdo-povazuje-za-hru-pseudomoralistu/“]245818[/ctete]
I tady nový ministr průmyslu a obchodu Havlíček zavětřil a zachoval se podobně jako v případě zakázky na dostavbu jaderných reaktorů. Firma Huawei by neměla být dopředu vyřazena z tendrů na nejrůznější zakázky, včetně výběrových řízení souvisejících s mobilními sítěmi tzv. páté generace (5G).
„Je to úplně stejné jako s tendrem na případný nový tuzemský jaderný blok nebo s čímkoliv jiným. Nikdo není dopředu vyřazen, bylo by to strategicky i obchodně chybné,“ zdůvodnil Havlíček.
Po měsících nejasností a přešlapování Babišovy vlády konečně jasné slovo. Žádné „nepodstatné“ lavírování kolem bezpečnostních rizik a ohrožení národních zájmů České republiky. Ruským a čínským obchodním zájmům nikdo nesmí házet klacky pod nohy. Jinak by ambiciózní Havlíček do své funkce neprošel.
Bylo i toto součástí dohod na vládní rošádě, upečené mezi názorově pružným premiérem Babišem a prezidentem Zemanem? Vypadá to tak.