Ministr Havlíček se vykašlal na podnikatele z Prahy. Zatím pomůže hlavní město, slíbil Hřib

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO)  (ČTK)

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) | FOTO: ČTK

Pražští radní schválili program na pomoc podnikatelům z hlavního města. V rámci programu COVID Praha bylo vyčleněno 600 milionů korun na garanci úvěrů pro malé a střední firmy. Oproti původním plánům však bude celková částka menší. Ačkoli stát zastoupený ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) sliboval přispět dalšími 400 miliony, prozatím nic nepřidal. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Bohužel ministerstvo průmyslu a obchodu nakonec, i přes opakovaně deklarované sliby, které spočívaly v tom, že do programu dosypou nějakých 400 milionů korun, nesplnili ani tohle,“ uvedl během rozpravy Hřib. Přítomné informoval o opatřeních Prahy v boji s dopady koronaviru.

Pro financování projektu využilo nakonec město vedle vlastních zdrojů i evropské peníze, které byly původně určeny na podnikatelské půjčky spojené s inovacemi. „Vznikl objem 600 milionů korun, které se poskytly Českomoravské záruční a rozvojové bance, a ta vytvoří záruky pro úvěry, jimiž bude ručit pro podnikatele, kteří budou získávat své úvěry ve svých komerčních bankách,“ vysvětloval zastupitelům primátor.

Zároveň ale opakovaně upozornil, že omezené zdroje budou mít za následek především menší rozsah konečné pomoci, než bylo původně plánováno. A jak přiznal, poskytnuté peníze už nyní zdaleka nevyřeší všechny současné problémy. Na základě zveřejněných odhadů ekonomů budou totiž pražské firmy potřebovat půjčky ve výši přibližně pěti miliard korun.

V aktuální podobě by se měl COVID Praha spustit 20. dubna. Jeho nastavení odráží dosavadní parametry vládního programu COVID II, který se však nevztahoval na pražské podnikatele. V rámci pražského programu budou moci firmy žádat o bezúročné úvěry od 10 tisíc do 15 milionů korun. Praha bude za půjčky ručit do 80 procent. Mezi dalšími možnostmi má být pak i příspěvek ve výši až jednoho milionu korun na úhradu úroků. Aby se podnikatelé mohli zapojit, musí splňovat i některé podmínky, a sice počet jejich zaměstnanců nesmí převyšovat 250 a roční obrat musí být menší než 50 milionů eur (zhruba 1,35 miliardy korun).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]