Ministr Havlíček v roli mluvčího ANO aneb Kdo politikaří kolem auditu?

ČTK

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) | FOTO: ČTK

Mediální divize ANO objevila nového hlavního komunikátora. Toto místo zaujal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Má nejlepší schopnosti obhajovat premiéra Babiše v jakékoli s ním spojované kauze. Ve skutečnosti jen předvádí demagogii a nekritickou loajalitu.

ČTK

Bývalý předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků nastoupil do vlády po neschopné Martě Novákové s velkou mediální razancí. Rozdává jeden rozhovor za druhým a vytváří dojem šampióna pracujícího 18 hodin denně, jenž takřka okamžitě rozhýbe rezort zatížený mnoha problémy. Rétoricky určitě, zatím ale jen v rovině vytváření strategií, vágních příslibů a siláckých prohlášení.

Vágní přísliby, silácká prohlášení

Havlíček dlouho jen přihlížel, jak ministři ANO nakládají malým podnikatelům stále více povinností a státní šikany. Dokonce jim pomáhal důslednou propagací EET. Dnes avizuje, jak vláda živnostníkům konečně uleví. Zatím jediným reálným výsledkem je protlačení dalších vln EET pro téměř 800 profesí, včetně kosmonautů a chovatelů velbloudů.

Nový ministr už velkolepě oznámil, že se Česká republika stane středoevropským lídrem ve využívání jaderné energie. Zatím jen vrátil do dlouhodobě chystaného tendru ruské a čínské firmy, fakticky z bezpečnostních důvodů vyřazené ze hry odbornou poradní komisí vlády.

Vytváří atmosféru, že se Česko stane lídrem i v umělé inteligenci a inovacích. Tento „hit“ si osvojil i premiér Babiš, ačkoli ještě před vstupem do vlády nahlížel na inovativní projekty s velkým despektem. Než si uvědomil, že na ně mohou i jeho firmy čerpat tučné dotace. Audit Evropské komise zaměřený právě na Agrofert však odkrývá, jak snadno lze státní podporu inovací zneužít.

Politikaření kolem auditu

Tím se dostáváme k současné roli ministra Havlíčka, která je zatím ze všech rolí nejviditelnější. I v marketingovém týmu ANO si povšimli, že je schopný a velmi loajální rétor, vhodně využitelný jako mluvčí při krizové komunikaci. Dokáže dlouho hovořit „odborným“ jazykem, aniž odpoví na položené otázky. Umí bagatelizovat každý problém vršící se kolem premiéra, který svého oblíbence ve vládě všude chválí.

Proto je dnes ministr průmyslu a obchodu nejčastějším komunikátorem za hnutí ANO v citlivé záležitosti auditu Evropské komise. Jenže jeho výstupy jsou často zhmotněním nepřípadného zlehčování situace a nevěrohodných manipulací.

Havlíček v rozhovoru pro portál Novinky (11. 6. 2019) kritizuje, že se z „odborné“ debaty kolem auditu, která má probíhat důvěrně, stalo „obrovské politikum“. Hned však ujistil, že jeho úředníci objevili „řadu poměrně závažných pochybení ze strany Evropské komise“. To se prý stává, nejde o nic mimořádného.

Ministr „protikorupční vlády“ dává najevo, že mu nejvíce vadí, že se zpráva řeší veřejně. Nejraději by ji utajil. Nerozlišuje zásadní rozdíl od jiných auditů, že předmětem šetření je vážné podezření, že předseda vlády porušuje zákony o střetu zájmů, a proto je nepochybně ve veřejném zájmu se mu věnovat.

Mimochodem, kolikrát v minulosti použil Babišův aparát média vlastněná Agrofertem k cílené dehonestaci jeho oponentů s využitím důvěrných policejních dokumentů? Tady o žádném politikaření nebyla řeč.

V souladu s premiérem

S rozehráním politické hry na nejvyšší úrovni začal premiér Babiš, když auditní zprávu označil za útok na Českou republiku a státní rozpočet, a označil chování „neschopných“ evropských auditorů, údajně orchestrovaných domácími „udavači“, za skandální.

Tím se jeho osobní problém rozmazává nejen doma, ale stále více i na evropské půdě. Mezinárodní rozměr této ostudy, poškozující obraz České republiky v zahraničí, Havlíček zcela pominul. Naopak potvrdil premiérova slova, že šlo o „šikanu“ českých úředníků.

Ministr se vyjádřil i k demonstracím. „Demonstrovat za svobodu v době demokracie mi připadá trochu zvláštní,“ říká, i když právo na demonstrace respektuje. „A pokud jde o změnu na ministerstvu spravedlnosti, tak ta podle mého nemá s případem Andreje Babiše žádnou souvislost,“ dodává.

Podobné výroky situaci rozhodně neuklidní. Masivní demonstrace přispěly k částečné paralýze rozjeté babišistánské mašinérie, která má tendenci nezastavit se před ničím. Především před snahou zlikvidovat vyšetřování premiéra, jemuž hrozí deset let vězení. Dosazení Marie Benešové, která kauzu Čapí hnízdo zpochybňovala a Babišovi šla na ruku, nemůže nevidět v souvislostech jen politický amatér nebo dezinformátor.

Nestranní profesionálové?

Komické je i Havlíčkovo ujišťování, že odpověď českých úřadů auditorům bude zcela objektivní a nestranná. „Je to hrozně jednoduché. Zákon o státní službě v podstatě vylučuje jakékoliv zasahování ať už ministra, a tím pádem i celé vlády do tohoto procesu. V každém případě to musí dělat profesionální úředníci, na tom není zase nic mimořádného,“ říká. Jenže takhle hrozně jednoduché to není.  

Veškeré odpovědné orgány dohlížející na správnost čerpání evropských dotací jsou pod dohledem členů vlády za hnutí ANO, které si už stihlo prosadit změkčení služebního zákona. Dnes je možné vyměnit vedoucí pracovníky mnohem snáze, a ti si toho jsou dobře vědomi, zvláště když zadání je předem jasné. Navíc těm, co podepisovali sporné smlouvy, může hrozit trestní stíhání.

Podobnou demagogii Havlíček předváděl v Událostech, komentářích (3. 6. 2019). Obhajoval premiéra, že svůj střet zájmů vyřešil podle zákona, a odvolával se na bývalého ministra spravedlnosti Jana Kněžínka.

V námitce, že toto dobrozdání se opírá o výklad ministerstva ovládaného hnutím ANO, Havlíček problém nevidí. „Pochopitelně, ale ať ho ovládá kdokoliv, jestliže vydá oficiální dokument, tak to nemůžeme zpochybnit,“ tvrdí a podivoval se, že to redaktor nechápe.

Čapí hnízdo? Standardní kauza

Mimořádně pragmatický Havlíček podobným způsobem perlil v mnoha rozhovorech, ale svoje přednosti osvědčil už před nástupem do funkce ministra. Krátce po parlamentních volbách torpédoval trestní stíhání premiéra. Projevil pochopení i pro samotnou podstatu podezřelé operace, kdy Agrofert účelově vyčlenil jednu ze svých malých firem, aby dosáhl na evropskou dotaci.

ČTK

„Většina firem se snaží vytvořit právní nástroj, aby mohly čerpat peníze, nepřijde mi to nelogické. Touto formou se fondy standardně čerpají,“ tvrdí. Takže bez znalosti spisu je pro Havlíčka všechno v pořádku. Kauza byla podle něj vytažena účelově před volbami.

Neměnný postoj potvrzuje i po vstupu do vlády. „Tohle pro mě nebyla žádná bariéra pro to, abych s Babišem nemohl spolupracovat. Vidím, jak hájí zájmy České republiky a kam směřuje,“ uvedl v Interview ČT (13. 5. 2019).

Ministr průmyslu a obchodu už v tomto smyslu představil i novou marketingovou značku „Česká republika – země pro budoucnost“, prostřednictvím níž by se měl stát prezentovat navenek. Zatím se prezentuje na evropské poměry bezprecedentním střetem zájmů předsedy vlády a dotačními skandály spojenými s jeho impériem. A jeho ministři v čele s Karlem Havlíčkem ho přitom kryjí.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner