Ministr Lavrov už Česku drze diktuje, co prý tu musíme udělat

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (reprofoto ČT)

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | FOTO: reprofoto ČT

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes zase posunul hranice kremelské drzosti. Prohlásil, že bude nezbytné obnovit pomník maršála Koněva v Praze, a odvolává se na česko-ruskou smlouvu z roku 1993. V televizi RBK označil za „dětinské“ české vysvětlování, že o odstranění Koněvovy sochy rozhodl na místní úrovni „jakýsi starosta“. 

Je zřejmé, že ministr Lavrov nemá tušení, co je v demokratické zemi samospráva, protože něco takového za vlády putinovské junty neexistuje.

Taky zřejmě pořád ještě nepochopil, že jsme nezávislá země, a ne nějaký ruský satelit. Je to patrné z jeho vyjadřování: „Myslím, že je to nějaké dětinské vysvětlení, protože povinnost zajistit zachování této památky ležela na bedrech českého státu. Navíc jsme do poslední chvíle věděli, a česká strana nám to potvrdila: památník byl v záznamech českého ministerstva obrany. A najednou, když jej odstranili, nám stydlivě říkají: Víte, nebyl v našem vlastnictví, byl ve vlastnictví u toho starosty,“ řekl Lavrov.

Petr Pavel (Roman Černý)

To, co se stalo, je podle Lavrova „nepřijatelné“ a čeští diplomaté při nadcházejících jednáních budou muset „velice vážně vysvětlovat a vysvětlit, jak se chystají situaci napravit“, protože závazky stále platí a pomník musí být obnoven.

Ne, čeští diplomaté opravdu „nemusí“ nic vysvětlovat. Jednak není co, jednak i kdyby bylo, tak to v Kremlu nepochopí nebo budou předstírat, že to nechápou. Stejně tak neplatí, že pomník „musí“ být obnoven. Nejen že nemusí, ale ani by obnoven být neměl. Proč bychom tu měli mít pomník nějakého maršála, který v Maďarsku nechal střílet do lidí, protože se chtěli osvobodit ze sovětského žaláře národů? Nechtěli by po nás rovnou postavit zase Stalina na Letné?

Lavrov by ovšem mohl něco vysvětlit. Jestli vážně nakukal prezidentu Zemanovi, že na východní Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci. Protože ten nebohý muž tomu uvěřil a pak to všude možně vykládal a před soudnými lidmi tak ze sebe dělal úplného troubu. Nemohli by aspoň Zemana infiltrovat nějakou lepší propagandou, která nebude vypadat tak hloupě?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]