Lipavský navštívil zničené ukrajinské město Irpiň. Vidět to naživo je strašné, řekl

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na Ukrajině (Ministerstvo zahraničních věcí České republiky)

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na Ukrajině | FOTO: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Při své cestě na Ukrajinu dnes český ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil město Irpiň a leteckou základnu Hostomel, kde měl mimo jiné možnost prohlédnout si zničený letoun An-225 Mrija. Obě místa byla na počátku ruské invaze dějištěm prudkých bojů, při nichž se ruská vojska snažila probít do ukrajinského hlavního města Kyjeva.

Ruští vojáci první den invaze 24. února podnikli výsadek na základnu Hostomel, který měl zabezpečit rychlý nástup vojsk určených k obsazení Kyjeva. Tento plán však překazily ukrajinské speciální jednotky, které Rusy odrazily a v kritický okamžik války tak zpomalily ruský postup na hlavní město.

(Týdeník FORUM)

Lipavský si spolu s rakouským kolegou Alexanderem Schallenbergem prohlédl základnu, která utrpěla značné škody. Stopy bojů jsou stále patrné na každém kroku, včetně rozbitých oken, ohořelých či pobořených zdí domů a všudypřítomných sutin. V přísně střežené části areálu je vidět zničený největší nákladní letoun světa Antonov An-225 Mrija.

Po odchodu ruských vojáků z Kyjevské oblasti a po nálezu stovek těl ukrajinských civilistů se Irpiň spolu s městy Borodjanka a Buča stala symbolem válečných zločinů, z nichž Ukrajina viní Rusko. Moskva tato obvinění popírá.

„Ty pocity jsou strašné, vidět to naživo,“ řekl novinářům Lipavský. Podle starosty města Oleksandra Markušyna, který ho doprovázel, je polovina budov ve dříve stotisícovém městě zničená nebo poškozená. Na 75 tisíc obyvatel se po předchozí takřka úplné evakuaci do Irpině vrátilo. Podle starosty je nyní nejdůležitější stihnout do zimy základní opravy, především zničených střech a oken.

Lipavský a Schallenberg dorazili do Kyjeva dnes ráno. Na programu mají jednání se svým ukrajinským protějškem Dmytro Kulebou, přijmout by je měl také prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]