Ministr Petříček považuje Rusko za hrozbu a Zeman už dává najevo nelibost

Jmenování Tomáše Petříčka ministrem zahraničí. (ČT)

Jmenování Tomáše Petříčka ministrem zahraničí. | FOTO: ČT

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) je ve funkci teprve od října, ale prezident Zeman už soudí, že patří k ministrům, kteří by měli skončit ve funkci. V podstatě ho považuje za loutku Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého odmítl jmenovat ministrem zahraničí.

Obrana před Babišem (archiv)

Čím vzbudil Petříček nelibost? Podle toho, co říkal Zeman v Mf DNES by to byla jeho zdráhavost k přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. O Pochem už v době jeho nominace vyhlašoval mluvčí Ovčáček na Twitteru, že je Poche protiizraelský, což je nesmysl, ale jako kouřová clona se to hodilo. Poche vadil hlavně tím, že podpořil v prezidentské volbě Zemanova protikandidáta Drahoše, což se neodpouští.

„Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné,“ nechal se slyšet Zeman. Mínil tím zjevně Petříčka.

Ještě horší ale bude, že Petříček nemluví hezky o Ruské federaci: „Ta se chová stále asertivněji a informace BIS musíme brát velmi vážně. Rusko je podle mne nebezpečí. Třeba šířením dezinformací a uplatňováním různých hybridních hrozeb. Dnes pro Česko, ale i další státy Evropské unie, opravdu představuje riziko,“ řekl Petříček pro Český rozhlas.

V podstatě Petříček navazuje na to, co ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka řekl podle Deníku N: „Cílem ruských tajných služeb je zničit EU a NATO.“

Zeman má velké úkoly, které zvládá i přes svůj nedobrý zdravotní stav. Zatáhnout do naší země ruské jaderné technologie, pomoci ruské propagandě v kauzách, jako je novičok, mlžit o ruské anexi Krymu. V tom posledním sice vyhlašuje, že je to porušení mezinárodního práva, ale v podstatě navrhuje se s tím smířit.

Pro Zemana by teď zřejmě bylo třeba něco udělat s neposlušnou BIS a příliš upovídaným ministrem zahraničí. Na své straně by mohl mít i Andreje Babiše. Ten vyjádřil nepochopení nad Petříčkovým postojem, že by měl oligarcha z funkce premiéra odejít.

Sociální demokracie není příliš asertivní, ale když nic jiného, tak by měla bránit aspoň poslední záchvěvy zdravého rozumu v mezinárodní politice naší země. To by ministr zahraničí, který by se líbil Zemanovi a KSČM zajistil jen stěží. Pokud jde o loutky, ty by v politice skutečně neměly být. Proto by bylo hezké, kdyby odešel co nejdříve sluha Kremlu Zeman. A bude líp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]