Ministr Sergej Lavrov vyhrožuje Ukrajině zničením

Sergej Lavrov s Vladimirem Putinem. (Kremlin.ru)

Sergej Lavrov s Vladimirem Putinem. | FOTO: Kremlin.ru

Zatímco Ukrajina obviňuje Rusko, že shromažďuje vojáky na společné hranici, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval, že jakékoli pokusy o „novou válku“ na východě Ukrajiny by tuto zemi zničily. Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z nedávného prudkého nárůstu násilí v již roky trvajícím konfliktu mezi ukrajinskými vládními silami a Ruskem podporovanými separatisty.

Kyjev tvrdí, že separatisté „systematicky porušují příměří“ dohodnuté v červenci a viní Rusko z hromadění ruských vojenských sil poblíž společné hranice. Toto obvinění Kreml odmítá.

FORUM 24 (archiv)

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba 1. dubna na twitteru napsal, že hovořil s Helgou Schmid, generální tajemnicí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), „o systémovém zhoršování bezpečnostní situace na východě nebo na Ukrajině a na Krymu ze strany Ruska“.

Uvítal rovněž prodloužení zvláštní monitorovací mise OBSE na Ukrajině o další rok, k němuž došlo tento týden, a prohlásil, že celoevropská organizace „by měla pozorně sledovat ruské kroky“.

V rozhovoru odvysílaném během dne na stanici První kanál citoval Lavrov ruského prezidenta Vladimira Putina, který prohlásil, že „není to tak dávno a prohlášení zůstává aktuální i dnes, že ti, kdo se pokusí rozpoutat novou válku v Donbasu, zničí Ukrajinu“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že Rusko „přesouvá jednotky na svém vlastním území podle vlastního uvážení a to by se nemělo nikoho týkat“. „Musíme zůstat ve střehu“ tváří v tvář „intenzivní aktivitě“ jednotek NATO „na obvodu ruských hranic“, řekl Peskov novinářům.

Po Lavrovových a Peskovových prohlášeních mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price varoval Moskvu před „zastrašováním“ Ukrajiny. „Jsme naprosto znepokojeni nedávnými eskalacemi ruských agresivních a provokativních akcí na východní Ukrajině,“ řekl Price novinářům.

Rusko, které v roce 2014 násilně anektovalo Krym a dlouho popíralo přítomnost svých jednotek na Krymu, vytrvale popírá účast v bojích v Luhansku a Doněcku na východní Ukrajině, a to navzdory významným důkazům o opaku.

Rusko anektovalo Krym v březnu 2014, vyslalo tam své jednotky a uspořádalo referendum, které nejméně 100 zemí označilo za nelegitimní.

Ukrajinská armáda 26. března uvedla, že při ostřelování Doněcku byli zabiti čtyři ukrajinští vojáci a dva další byli zraněni, což podle agentury AFP zvýšilo celkový počet ukrajinských vojáků zabitých od prosince na 19.

Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Ruslan Chomčak 30. března obvinil Moskvu z posilování vojenské přítomnosti poblíž ukrajinsko-ruské hranice o tisíce vojáků „pod rouškou přípravy na strategická cvičení“. Jde o tisíce vojáků rozmístěných v Doněcku a Luhansku za podpory ruských pravidelných jednotek, řekl Chomčak v rozhovoru pro Hlas Ameriky. „Připravujeme se na všechny možné provokace a reakci na počínání nepřítele.“

(Zdroj: RFE/RL.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]