Izraelský prezident Isaac Herzog prohlásil, že Izrael po skončení konfliktu s palestinsko-teroristickým hnutím Hamás nemá v plánu vyhnat Palestince z Pásma Gazy. Ministři si podle něj mohou říkat, co chtějí, ale taková je oficiální politika jeho země.
„Říkám přímo, oficiálně a jednoznačně, toto není izraelský postoj,“ řekl v neděli prezident Izraleli Isaac Herzog v rozhovoru pro NBC. „Ministr si může říkat, co chce. Nemusí se mi to líbit, ale taková je izraelská politika,“ dodal.
Herzog tím reagoval na prohlášení premiéra Benjamina Netanjahua a dalších členů vládního kabinetu, kteří navrhovali a požadovali, aby součástí řešení konfliktu mezi Izraelem a palestinsko-teroristickým hnutím Hamás bylo vyhoštění velké části palestinského obyvatelstva z Gazy.
Izraelský ministr národní bezpečnosti Ben Gvir v prosinci hovořil o tom, že „Izrael už není hvězdou na americké vlajce“. „Spojené státy jsou naším nejlepším přítelem, ale v prvé řadě uděláme to, co je dobré pro stát Izrael: migrace stovek tisíc lidí z Gazy umožní (izraelským) obyvatelům enklávy vrátit se domů a žít v bezpečí,“ prohlásil s tím, že by v Pásmu Gazy rád obnovil židovské osady.
O tom hovořil i ministr financí Smotrič, který prohlásil, že by Izrael měl opětovné budování židovských osad v Pásmu Gazy po poražení Hamásu zvážit, přičemž to označil za „humanitární řešení“. Je to podle něj nutné a takový postup by si přálo více než „sedmdesát procent Izraelců“. Neuvedl ovšem, jak na tento údaj přišel. Izrael podle Smotriče nesmí připustit, aby „čtyři minuty od jeho obcí existovalo ohnisko nenávisti a terorismu, kde se každé ráno probouzejí dva miliony lidí s touhou zničit Stát Izrael a s touhou vraždit a znásilňovat Židy“.
Tato myšlenka ovšem není přijatelná ani podle Spojených států.„Spojené státy odmítají nedávná prohlášení izraelských ministrů Bezalela Smotriče a Itamara Ben Gvira, kteří obhajují přesídlení Palestinců mimo Gazu. Tato rétorika je pobuřující a nezodpovědná,“ uvedlo minulý týden ministerstvo zahraničí USA.
Prezident Herzog zároveň uvedl, že svět by měl mít na paměti, čím si Izrael v posledních měsících prošel, čímž mimo jiné odkazoval na rukojmí, kteří byli zajati při vpádu Hamásu do Izraele 7. října a z nichž více než 100 je stále zadržováno. Celkové ztráty na obou stranách nyní přesahují 24 tisíc mrtvých.
„Měli bychom však pamatovat na zdejší národní psychiku. V posledních třech měsících jsme v hlubokém traumatu. Viděli jsme tolik agónie, bolesti a smutku,“ řekl s tím, že izraelský národ truchlí, je znepokojený a je mučený. „Děláme, co je v našich silách, abychom tyto rukojmí přivedli zpět,“ zdůraznil.