Ministr Síkela chce vymáhat od Agrofertu 100 milionů za toastovou linku pro Penam

Toastový chléb z Penamu (ČTK)

Toastový chléb z Penamu | FOTO: ČTK

Podle informací serveru iRozhlas.cz se ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela rozhodl řešit problém s dotací pro společnost Penam, která patří expremiérovi Andreji Babišovi. Stomilionová podpora směřovala do pekárny Zelená louka a měla být určena na inovativní linku na výrobu toastového chleba. Auditoři Evropské komise ale upozornili, že o žádnou inovaci nešlo. Síkela chce peníze vymáhat zpět.

Ministr Brusel požádal o posudky, které ukazují, že linka nebyla inovativní. Serveru to potvrdil mluvčí ministerstva Vojtěch Srnka. K tomu, že linka nebyla inovativní, došli auditoři, kteří do Česka dorazili již na počátku roku 2019 po hlasování Evropského parlamentu o střetu zájmů tehdejšího českého premiéra. Linku už totiž Agrofert využíval v jiné své pekárně – v německé Lieken AG. Auditoři již tehdy doporučili vymáhat dotaci zpět, ministerstvo průmyslu ale tehdy řídil Karel Havlíček z Babišova hnutí ANO, který s rozhodnutím otálel.

()

Sto milionů Penamu nebylo vyplaceno z peněz EU, ale z českého státního rozpočtu. Šlo o tzv. předfinancování. V roce 2020 Evropská komise definitivně potvrdila, že České republice dotaci neproplatí. Podložila to třemi znaleckými posudky. „Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ napsali zástupci EU tehdy Babišově vládě.

Bývalá mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová v reakci na postoj Evropské komise deníku FORUM 24 napsala: „Pokud by byl případ uzavřen v neprospěch příjemce dotace, řídící orgán by finanční prostředky vymáhal v souladu se zákonem. Pokud EK označí některý z projektů za nezpůsobilý, dotace už byla vyplacena z českého rozpočtu a jedná se o potvrzené a uzavřené zjištění, částka se vymáhá od příjemce zpět.“ Až do nástupu nové vlády se ale nedělo nic.

Někdejší mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka ještě na podzim roku 2020 trval na tom, že Agrofert nic vracet nebude a linka byla inovativní. „Nikdo nás ani nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu ani nechystáme,“ řekl.

Pekárna Zelená louka o evropskou dotaci pro továrnu v Herinku u Prahy žádala v roce 2016, výběrem ministerských úředníků prošla jen těsně. Projekt zdravějších a chutnějších toastů bez konzervantů získal 65, respektive 63 bodů a minimum bylo 60.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články