Ministr Síkela napravuje strategickou chybu Babiše a Havlíčka

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) (Úřad vlády ČR)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

S totální závislostí České republiky na plynu z Ruska je konec. Od podzimu bude zhruba třetina potřebného plynu pro domácnosti a firmy proudit do ČR z Nizozemska. Jde o krok, který zajistila nová vláda Petra Fialy, především ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Napravil tak strategickou chybu Andreje Babiše a Karla Havlíčka, kteří po dobu své vlády neudělali nic se závislostí ČR na Rusku, naopak „zazdili“ jednání o plynovodu z Polska, který ji mohl snížit.

Vládě Petra Fialy stačilo jen pár měsíců na to, aby výrazně snížila energetickou závislost České republiky na Rusku. Nizozemský velvyslanec v České republice Daan Huisinga ve čtvrtek na twitteru konstatoval, že pronajatá kapacita v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku by měla pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v České republice, tedy zhruba tři miliardy metrů krychlových plynu. Navázal tak na dřívější vyjádření Síkely, který už v červnu informoval o tom, že se státu ve spolupráci s ČEZ podařilo kapacity LNG terminálů zajistit, a to ve velmi krátké době.

(Týdeník FORUM)

Plovoucí terminály budou v Nizozemsku v provozu od letošního podzimu. Dva terminály mají zpracovat celkem zhruba osm miliard kubíků plynu ročně. Krok vlády Petra Fialy ostře kontrastuje s „prací“ Babiše a Havlíčka. Ti se podle jejich předchůdce Bohuslava Sobotky vykašlali na jednání s Poláky o chystaném plynovodu Stork II. A nejen na to.

Měli řešit nové propojení plynovody nejen do Polska, ale i Rakouska. Nic z toho vláda Andreje Babiše nevyřešila, naopak tato strategická témata navázaná na energetickou bezpečnost země záměrně vypustila. Přitom právě Stork II byl už v době příprav před současnou válkou na Ukrajině považovaný za prioritní strategický projekt do budoucna. Sobotkova vláda v roce 2016 v rámci příprav na stavbu tohoto plynovodu podepsala s Poláky memorandum, jenže Babiš s Havlíčkem v jednání nepokračovali a v roce 2019 projekt přišel o možnost financování 75 % nákladů ze zdrojů Evropské unie.

I když jde o zásadní téma, nová vláda ho neprezentuje tak, jak by si zasloužilo. Kdyby se něco takového povedlo Babišovi, svolával by jednu tiskovku za druhou. Letěl by se nechat natočit do přístavu v Nizozemsku. Nechal by sám se sebou vydat rozhovory ve svých novinách na titulní straně. Zeman by mu děkoval. Možná by vyšla i série inzertních celostran ve vládním agrotisku. Jenže nic z toho nová vláda nedělá. Nemusí okolo tohoto úspěchu páchat klasické babišovské divadlo, ale zároveň by neměla podceňovat prezentaci svých úspěchů. Boj s ruskou propagandou je nekonečný. A každý krok, kterým se Česká republika alespoň částečně odstřihne od Ruska, je cenný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]