Ministr Šojgu nařídil zahájení stahování ruských vojsk za řeku Dněpr

Ruský prezident Vladimir Putin, ministr obrany Sergej Šojgu (ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin, ministr obrany Sergej Šojgu | FOTO: ČTK

Zprávy přicházející dnes po celý den, ze kterých jsou zřejmé potíže ruských vojsk v Chersonské oblasti, nakonec potvrdily i nejvyšší kruhy v Moskvě. Ministr obrany Sergej Šojgu nařídil podle agentury TASS stahování ruských jednotek za řeku Dněpr.

„Pokračujte ve stahování vojsk a přijměte veškerá opatření k zajištění bezpečného přesunu personálu, zbraní a techniky přes řeku Dněpr,“ pověřil Šojgu Sergeje Surovikina, velitele kombinované skupiny ruských vojsk v oblasti speciální vojenské oparece. Ten předtím ve středu podal ministrovi obrany zprávu o situaci v oblasti.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Cherson a přilehlé osady nemohou být plně zásobovány a fungovat. Navrhuje se zaujmout obranné pozice podél levého břehu Dněpru, uvedl generál Surovikin.

Michajlo Podoljak, poradce prezidenta Volodymyra Zelenského, je zatím v hodnocení situace zdrženlivý: „Činy mluví hlasitěji než slova. Nevidíme žádné známky toho, že by Rusko opustilo Cherson bez boje. Ve městě je zachována část ruské skupiny a do regionu jsou naváženy další rezervy. Ukrajina osvobozuje území na základě zpravodajských údajů, ne zinscenovaných televizních prohlášení.“

Ukrajinská armáda od srpna vede ofenzivu ve snaze vytlačit Rusy z jejich předmostí na pravém břehu Dněpru a osvobodit samotný Cherson. Ten je jedinou oblastní metropolí, kterou ruské síly ovládly od začátku invaze. Okupační úřady v Chersonské oblasti už řadu dnů provádějí nucenou evakuaci civilního obyvatelstva.

Poradce šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň dnes podle agentury Ukrinform uvedl, že Rusové zničili na pravém břehu Dněpru několik mostů, včetně toho na silnici mezi Snihurivkou a Chersonem. Podle něj jde o známku toho, že se chystají k ústupu. „Pod tlakem našich ozbrojených sil se okupanti připravují a dělají vše pro to, aby to nevypadalo jako totální zhroucení fronty, ale (…) jako plánovaný ústup,“ řekl Chlaň.

Podle agentury TASS i nezávislých médií ve středu zemřel při dopravní nehodě zástupce vedoucího civilně-vojenské kolaborační správy v Chersonské oblasti Kirill Stremousov. Ten ještě stačil na sociálních sítích psát o posledním pro Rusy nepříznivém vývoji v oblasti.

Rusko se nikdy nevzdalo jednání s Ukrajinou a bude je vést s ohledem na vznikající realitu. Na středečním brífinku ještě před zprávou o ruském ústupu to uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. „Jsme stále otevřeni jednání. Nikdy jsme se jich nevzdali, jsme připraveni je vést, samozřejmě s ohledem na aktuální realitu,“ řekla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články