Vrchním státním zástupcem v Olomouci se stal Radim Daňhel, který dosud působil jako okresní státní zástupce v Kroměříži. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podepsal jeho jmenování. Daňhela dnes spolu s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem uvedou v Olomouci do funkce. Blažek to sdělil na svém twitteru.
Daňhel nahradil Ivo Ištvana, který od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v Brně.
ℹ️ S Radimem Daňhelem jsem v minulých dnech projednal jeho představu o řízení @VSZ_Olomouc.
ℹ️ Dnes ráno jsem podepsal jeho jmenování vrchním státním zástupcem v Olomouci.
ℹ️ Jsem na cestě do Olomouce, abych ho společně s nejvyšším státním zástupcem uvedl do funkce.— Pavel Blažek (@blazek_p) July 14, 2022
Ministr spravedlnosti jmenuje vrchní státní zástupce na návrh nejvyššího státního zástupce. Stříž koncem června Blažkovi navrhl právě Daňhela. Blažek už dříve řekl, že ho považuje za dobrého kandidáta, ale před rozhodnutím jej musel seznámit se situací v úřadu a vyžádal si jeho představu o řešení. Analýza zpracovaná ministerstvem spravedlnosti totiž odhalila zásadní nedostatky ve fungování Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Problémy se podle Blažka objevily jak v hospodaření, tak efektivitě olomouckého úřadu.
Analýza popisuje situaci z posledních let, kdy úřad vedl Ištvan. Poukázala mimo jiné na to, že ze 30 státních zástupců na olomouckém VSZ třetina vykonává vedoucí funkce a dalších pět je vykonávat může. Od toho se odvíjejí platy státních zástupců, měsíčně s vyplácenými příplatky průměrně berou víc než 162 000 korun. Vedení v Olomouci se přitom podle Blažka nepokoušelo učinit žádné provozní úspory, i když jsou tamní výdaje na cestovné nebo služby elektronické komunikace vyšší než na VSZ v Praze, které je počtem státních zástupců trojnásobné. U olomouckého VSZ jsou také vyšší než v Praze náhrady škody požadované i vyplacené za nezákonná trestní stíhání.
Od Daňhela kvůli tomu minulý týden žádal návrh reorganizace a personálních změn. „Pokud tu představu řekne takovou, aby byla pro ministerstvo a vládu této země přijatelná, nic nebrání tomu, aby jmenován byl,“ řekl v pátek ministr.
Ištvan výsledky analýzy zpochybnil. Blažek podle něj jako ministr spravedlnosti v roce 2012 a 2013 neměl k fungování olomouckého VSZ žádné připomínky ani poznámky. „Jeho (Blažkův) postoj se radikálně změnil od roku 2013 po zásahu policie na úřadu vlády. Berte to touto optikou,“ řekl minulý týden Ištvan.
Po policejním zásahu na úřadu vlády v červnu 2013 padl kabinet Petra Nečase (ODS). Ištvan v době zásahu vedl olomoucké VSZ, jehož ostravská pobočka případ dozorovala.
Ištvan vedl VSZ v Olomouci mezi lety 1997 až 2007 a poté od roku 2011 do letošního dubna. Letos v únoru sám požádal o přeložení na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Jako důvod odchodu uvedl, že v době přípravy novely zákona o státním zastupitelství je pro veřejnou žalobu důležité, aby v čele VSZ v Olomouci stál nikoli dosluhující vedoucí státní zástupce, ale respektovaná osobnost s plnohodnotným funkčním mandátem.
Vizitka Radima Daňhela, který se stal vrchním státním zástupcem v Olomouci:
– Ve funkci olomouckého vrchního státního zástupce Daňhel nahradil Iva Ištvana, který odešel z této funkce na konci března a stal se žalobcem Nejvyššího státního zastupitelství.
– Od roku 2001 byl dva roky právním čekatelem na Okresním státním zastupitelství Brno-venkov. Od roku 2003 postupně pracoval na Okresním státním zastupitelství Brno-venkov a Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 5.
V letech 2007 – 2013 byl státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství v Praze, odbor závažné hospodářské a finanční kriminality. V letech 2012 – 2013 byl ředitelem tohoto odboru. V letech 2010 až 2011 byl dočasně přidělen k Ministerstvu spravedlnosti ČR, pověřen byl výkonem činností spadajících do působnosti ředitele odboru dohledu.
– Od roku 2013 působil v Kroměříži, nejprve jako státní zástupce Okresního státního zastupitelství a náměstek okresní státní zástupkyně a v roce 2020 byl jmenován okresním státním zástupcem v Kroměříži.
– Jako státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze měl Daňhel mimo jiné na starosti kauzu bývalého ředitele firmy Čepro Tomáše Kadlece a jeho někdejšího obchodního ředitele Alexandra Houšky, viněných ze ztrátových obchodů tohoto státního podniku. Oba nakonec dostali čtyřletý trest vězení za porušení povinnosti při správě majetku státního distributora paliv.
– Během působení na Vrchním státním zastupitelství v Praze podal obžalobu na bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušinu a dalších 13 lidí. Případ se týkal rozsáhlých daňových úniků, praní špinavých peněz a korupce. Bušina skončil s šestiletým trestem, šest a pět let vězení potvrdil odvolací soud i dvěma dalším obžalovaným, všichni také dostali milionové peněžité tresty.
– Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (1999) působil v roce 2000 při základní vojenské službě jako právník skupiny velitele útvaru.
– Daňhel se dlouhodobě specializuje především na majetkovou a hospodářskou kriminalitu a zajišťování výnosů z trestné činnosti. Je členem Unie státních zástupců ČR.