Ministr Toman hájí klecový chov slepic. A podnikatelské zájmy Babiše i své vlastní

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO)
 (ČTK)

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Ministr zemědělství Miroslav Toman v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že ve vládě zastupuje zájmy ČSSD, ač zatím není jejím členem, a prosazuje její programové priority. A vzápětí se ukázala pravda: Toman se stará o byznysové zájmy své rodiny a také svého nadřízeného, premiéra Andreje Babiše a jeho holdingu Agrofert.

Prvním tématem rozhovoru byl klecový chov slepic. Toman si nemyslí, že by měl být zakázán. Babiš to sice s ohledem na veřejné mínění sliboval, jeho poslanci ale později zpochybnili hlasování a zatím se nemění nic. Toman je spokojen, podle něj by byla změna příliš náhlá a složitá, a hlavně tvrdí, že „spotřebitel si musí vybrat sám“, nesmí se mu nic nařizovat, a pokud lidé nebudou chtít vejce z klecových chovů, nemají je kupovat, čímž se všechno zlepší. Nejspíš neviditelná ruka trhu, která se shodou náhod týká také firmy jeho otce Agrotrade, kam patří společnost Xaverov. A co je její hlavní činností? Produkce jednodenních kuřat. Ale střet zájmů to podle Tomana, jak v rozhovoru zdůraznil, samozřejmě není!

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Pak jsou ovšem oblasti, kde už by si spotřebitel jen tak samostatně vybírat neměl. Sem patří opěvovaná „potravinová soběstačnost“, nesmysl, kterého se chytili nejen dnešní rádoby vlastenci, ale samozřejmě také velcí hráči na trhu. A kdo je velkým hráčem českého potravinářského trhu? Ano, hádáte správně, Agrofert, ta firma, která nemá vůbec nic společného s panem premiérem, ale která mu zase bude patřit bez triku se svěřenskými fondy, až odejde z politiky.

Tomana na problém s prosazováním kvót na zastoupení českých potravin v obchodech upozornila také Evropská komise. On sám takový názor označil za „legrační“, ač v předchozích minutách rozhovoru několikrát řekl, že v případě klecových chovů musí k zákazu dojít v celé Evropské unii. Tak to je zajímavé, někde je potřeba se společného postupu dožadovat, jindy si to ale zase uděláme podle svého. A zrovna náhodou je to shodné s tím, jaké firmy patří členům vlády.

Pan ministr Toman je typickým příkladem arogance moci, která České republice momentálně vládne. Veřejně se vysmívá názoru Evropské komise, jindy zase volá po společných evropských normách. Přesně podle toho, co se hodí jemu i Babišovi. Nezastupuje program ČSSD, nýbrž zájmy agromagnátů.

Toman také bez uzardění lže o svém střetu zájmů, taktéž stejně jako Babiš. Dotace pro podnik jeho otce jsou přitom zastaveny. Jak se ale zdá, tenhle styl politiky tu zatím přetrvá stejně jako klecový chov slepic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]