Ministr Válek by měl rezignovat. Pandemický zákon je absolutní selhání

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve své funkci neobstál a bylo by lepší, kdyby byl vyměněn hned na začátku volebního období, tedy lépe řečeno hned. Fraška kolem pandemického zákona ukazuje, že ačkoli není pochyb o tom, že Válek je odborník ve svém oboru, v politice může být úspěšný jen těžko. Momentálně je pro vládu Petra Fialy spíše koulí na noze.

Pandemický zákon v podstatě překryl všechno, co Fialova vláda dělá. Naprosto nelogicky – pandemie slábne, opatření končí a nebyl by žádný důvod dávat trumfy do rukou krále populistů Tomia Okamury a jeho kolegy Andreje Babiše. Místo toho v centru Prahy stanují poněkud méně bystří majitelé dřevěných šibenic, dezinformační weby hystericky informují o nastupující totalitě a Fiala na jedné straně oznamuje, že brzy nám zůstanou už jen respirátory, aby na straně druhé hasil Válkův požár.

(Týdeník FORUM)

Tím největším problémem je samozřejmě fakt, že zákon neprošel senátem, v němž mají vládní strany většinu. Znamená to, že Válek nedokázal o potřebnosti a správnosti zákona přesvědčit vlastní lidi. To jasně ukazuje, že ministr zdravotnictví politicky neobstál. Pokud navíc pandemický zákon považuje za tak zásadní, jak tvrdí, je to ještě horší zpráva.

Vlastimil Válek od počátku svého působení budí rozpaky. Má problém s tím, aby jasně a srozumitelně vysvětloval svá rozhodnutí, věci zbytečně komplikuje. Samozřejmě že situace ohledně covidu a tragédie, kterou po sobě zanechala vláda Andreje Babiše, je složitá pro každého. Ovšem Válek věděl, co čeho jde, stal se ministrem poté, co tu covid máme už skoro dva roky, a měl být připraven. Je však evidentní, že nebyl.

Vláda Petra Fialy má jedinečnou šanci zlepšit v České republice mnoho věcí, i když to samozřejmě nemůže být hned. Chyby z počátku volebního období se snadno zapomenou, ale řekněme si otevřeně – nekonečné jednání sněmovny doprovázené exhibicí poslanců SPD, kteří se nominovali do rolí „obránců svobody“, média plná protestujících antivaxerů, hnutí ANO, které zavinilo tragédii tisíců lidí v minulých letech, je na koni a vládnoucí kabinet nyní vypadá, že není schopen protlačit důležitý zákon ani tam, kde má většinu.

Ministr Válek je navíc problémem i pro TOP 09. Rezort zdravotnictví je logicky hodně viditelný a jde o nejmedializovanější post, který strana při vyjednáváních získala. I proto by bylo správné nominovat někoho, kdo rozumí nejen medicíně, ale také politice a médiím. Ve čtvrtek se definitivně ukázalo, že Vlastimil Válek to opravdu není.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články