Pokud by se prokázalo tvrzení bývalého předsedy Nejvyššího soudu Josefa Baxy, že mu prezident Miloš Zeman naznačoval jmenování do čela Ústavního soudu výměnou za ovlivňování rozsudku, byl by to trestný čin přinejmenším ve stádiu přípravy nebo i pokusu. Při interpelacích ve Sněmovně to prohlásil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.
Ministra prý mrzí, že Baxa se svým tvrzením nepřišel už v době, kdy se jeho schůzka se Zemanem odehrála v souvislosti s rozhodováním Nejvyššího správního soudu o nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory. „Sama skutečnost, že se soudci stýkají s politiky, z mého pohledu závadná není. Na můj vkus jich bylo až příliš mnoho,“ řekl Kněžínek. Poukázal i na slova prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který prohlásil, že se s vědomím hlavy státu scházel s ústavními soudci.
Kněžínek ocenil, že představitelé justice obstáli, protože spory, ve kterých figuroval prezident nebo Hrad, nerozhodli v jejich prospěch. Samotné informace o tom, jaké rozhodnutí si přál Zeman, podle ministra mohli soudci znát ze spisů i bez případného kontaktu s prezidentem.
Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru napsal, že jde o mstu za to, že Zeman neakceptoval připravenou personální rošádu v nejvyšším soudnictví. „Ministr spravedlnosti tu není od toho, aby věštil z kávové sedliny.“
O tom, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce v záležitostech, které se týkají Hradu a prezidenta, napsal jako první týdeník Respekt. Baxa pak v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách.
Zeman večer v jemu nakloněné TV Barrandov znovu odmítl, že by Baxovi nabízel funkci výměnou za rozsudek. Poukázal na to, že funkční období současného předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského skončí až v létě 2023, zatímco Zemanovo druhé funkční období o několik měsíců dříve. „I kdybych chtěl, pokud by se s doktorem Rychetským něco nestalo, nemohu doktora Baxu jmenovat,“ řekl Zeman.
Rychetský ale několikrát naznačil, že své druhé desetileté funkční období v čele ÚS pravděpodobně nedokončí. Původně chtěl skončit v roce 2017 před polovinou svého mandátu, ve funkci se ale ještě rozhodl zůstat. Loni před prezidentskými volbami kritizoval Zemanovy spolupracovníky.
Kauzou se zabývá sněmovní podvýbor pro justici. Senátor a advokát Václav Láska podal na Mynáře trestní oznámení pro podezření ze zasahování do nezávislosti soudu.