Ministr zdravotnictví: Kadeřnice doma stříhat nesmějí! Jiná ministerstva: Ale to víte, že můžou

FB Adam Vojtěch

Adam Vojtěch a Alena Schillerová | FOTO: FB Adam Vojtěch

Na dotaz, zda kadeřnice mohou v době nuceného uzavření provozoven poskytovat své služby v domácnostech, odpověděl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jednoznačně, že nesmějí. Zakázáno! Jaké však překvapení čeká na webu BusinessCZ, na stránce, kam dodává informace ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo dopravy a další úřady. Tyto služby poskytovat lze, a to výhradně mimo provozovnu, píše se tam. Na ulici to asi nebude, tak že by u klientů doma? Ministři se jako obvykle neshodnou a šíří nepravdy a zmatek.

Na tiskové konferenci vlády jsme opět mohli spatřit poslední dobou velmi častý a velmi ohavně působící jev. Ministra, který si přímo užívá slovo „Zakázáno!“. Adam Vojtěch si jej při odpovědi na otázku, zda zákaz činnosti kadeřnic vztahuje jen na provozovnu, nebo i na domácnosti klientů, přímo vychutnával. Rozhodně do bytů nemohou. V žádném případě. Nesmí se. Není povoleno. Zakazuje se. Členové kabinetu se opájejí svou mocí a očividně si ji užívají. To by tak hrálo, aby si nějaká kadeřnice, pedikérka či kosmetička vydělala aspoň pár korun, když už jí stát přikázal ze dne na den zavřít a zůstat bez příjmu. Nic takového. Zakazuje se.

archiv

Pokud by to tak ale skutečně bylo, v praxi by to znamenalo dvě věci. Jednak třeba i takové absurdity, jako že kamarádku či známou, která není kadeřnicí, si pozvat můžete a nechat se od ní doma v kuchyni ostříhat, ale pokud půjde o profesionála, nesmí vám ustřihnout ani vlásek. Zakázáno! Jak by se to řešilo, pokud by kadeřník byl přímo členem domácnosti, jako je tomu například u středočeské hejtmanky Pokorné Jermanové, nevíme. Jeho nůžky by se směly dotknout účesu vlastní ženy, nebo by si musela zavolat kamarádku a její manžel-kadeřník by jim vařil kafe a přihlížel? Když tedy teď ani on nemůže ani svým, ani služebním autem své ženy jezdit do svojí provozovny.

A za druhé by to samozřejmě znamenalo, že dámy ministryně okatě a zcela zjevně dělají to, co je „prostému lidu“ zakázáno a co je podle ministra zdravotnictví navíc z hlediska nákazy nezodpovědné a nebezpečné, a ještě se s tím vystavují. Všichni přece denně vidíme, že například ministryně financí Alena Schillerová, která se ještě v „normálních časech“ svěřila, že navštěvuje kadeřníka každých čtrnáct dní, rozhodně nevypadá jako žena s účesem zanedbaným už po dlouhé týdny. A ani ostatní ministryně tak nepůsobí. Na šikovné amatérské kamarádky s dovolením moc nevěříme.

K Vojtěchově zakazovací mánii a úpravě ministryň se na Twitteru vyjádřil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„,Je zakázáno! Nerozumíte?! Je zakázáno! Včera jsem přestal čůrat do plen, ale dneska už mohu zakazovat. A nedám si to vzít! Ze zákazů a nařízení plyne moje autorita.‘ Jděte se bodnout, Adame Vojtěchu. Kdyby platilo to, co říkáte, ministryně za ANO by vypadaly ještě hůře.“

printsreen twitter Miroslava Kalouska

Jak to tedy je doopravdy? Zakázáno, či povoleno? Ne že by si naše zpupná vrchnost vrchovatou měrou neužívala možnosti zakazovat „lidu“ věci, jimž sama a zcela nepokrytě holduje. Ať už je to svačinka v Lánech nebo zabijačka v kancléřově hospodě. A ještě se nám u toho šklebí do obličeje stylem „my jsme tady páni, ty mlč a poslouchej“. S účesy to ale, zdá se, přece jen bude trochu jinak.

Oficiální web spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu nazvaný BusinessCZ nabízí souhrnné informace a aktuality ohledně podnikání v souvislosti se stavem nouze a koronavirovou krizí. V záhlaví webové stránky se uvádí: Odpovědi odborných pracovníků ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva dopravy, agentur CzechTrade, CzechInvest a dalších organizací na dotazy podnikatelů položených prostřednictvím speciální informační linky.

A tam, ve stati „Otevřeno mít nesmí“, najdeme výslovně napsáno: „Kadeřnické a vizážistické služby, pedikúra, manikúra, masérské služby… – lze poskytovat pouze individuálně mimo provozovnu.“ (Zvýraznění tučným písmem přímo na webu.)

Takže? Buďto ministr Vojtěch opět prokázal svou mimořádnou neschopnost a neinformovanost a skutečně nemá zdání, co všechno je zakázáno a co za jakých podmínek povoleno, nebo to ví a záměrně káže národu lži a bludy. Těžko říct, která z těch dvou možností by byla horší.

A co tedy vláda ústy jednotlivých ministrů kadeřnicím a podobným profesím jedním dechem sděluje? Do domácností za klienty chodit smíte, ale současně nesmíte, a opovažte se to dělat. V tom už aby se (kancléřovo) prase vyznalo.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner