Ministr zdravotnictví si pochvaluje nárůst očkování. Babišovým slibům se čísla neblíží ani zdaleka

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (ČTK/Deml Ondřej)

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: ČTK/Deml Ondřej

Ve čtvrtek se v Česku podařilo naočkovat 64 tisíc lidí, v pátek pak bylo podáno 60 tisíc dávek vakcíny. Na svém twitterovém účtu to oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom v březnu tvrdil, že vláda chce po Velikonocích denně očkovat na 100 tisíc lidí.

„Na konci týdne se nám v ČR podařilo akcelerovat očkováni. Ve čtvrtek 8. 4. dostalo vakcínu 64 000 a v pátek 9. 4. téměř 60 000 osob. Nejčastěji aplikovaná vakcína byla Comirnaty od Pfizer/BioNTech,“ oznámil v sobotu na twitteru nový šéf resortu zdravotnictví Petr Arenberger. 

Premiér Andrej Babiš ještě v polovině března však hovořil o jiných číslech. Hlavní náš cíl je, abychom k 1. dubnu měli prázdné mrazáky a aby bylo naočkováno, abychom mohli 6. dubna v úterý naběhnout na kapacitu 100 tisíc naočkovaných denně,“ řekl předseda vlády. 

Eric Drooker

Reakce na příspěvek ministra zdravotnictví proto na sebe nenechaly dlouho čekat. Aneb jak lze neschopnost a opakovaně nenaplněné sliby prezentovat jako úspěch. Férové hlášení by znělo: Omlouváme se, ale stále se nám zdaleka nedaří splnit veřejný slib premiéra, že touto dobou budeme očkovat 100 tisíc lidí denně,“ vzkázal Miroslav Kalousek (TOP 09). 

Já jsem myslel, že už 10 dní očkujeme 100 tisíc lidí denně… Nebo to byl aspoň plán Andreje Babiše,“ komentoval také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). 

Celkem bylo od počátku očkování loni v prosinci v Česku podáno přes 2 miliony dávek vakcín, přičemž obě potřebné dávky má zatím přes 692 tisíc lidí. To znamená, že první injekci má aktuálně za sebou necelých 13 procent obyvatel, plně naočkováno je zatím něco přes 6 procent Čechů. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]